Samo nekoliko kilometara dalje od gračačkih sela bez struje, Deringaja, Tomingaja i Ajderovca, vrte se punom parom četiri vjetroturbine koje električnom energijom mogu opskrbiti brojna kućanstva.
Mrakom obavijena gračačka sela još će jednu dugu ličku zimu provesti uz svjetlost svijeća i petrolejki. Službeno, bez blagodati električne energije na području općine Gračac živi 60 domaćinstava. Taj bi broj sasvim sigurno bio i veći kada bi se uračunali svi oni koji u svoj zavičaj povremeno navrate. Možda bi i oni koji su samo u prolazu ostali, zadržali se duže, kada bi mogli upaliti električnu sijalicu, uključiti frižider, pogledati televiziju...
U ovom dijelu svijeta, odakle je potekao i Nikola Tesla koji je dao ogroman doprinos suvremenoj civilizaciji, jedinu svjetlost u gustoj tmini po pustim seoskim ulicama između povratničkih kuća daje nebeski trag mjesečine. Samo nekoliko kilometara dalje od gračačkih sela bez struje, Deringaja, Tomingaja i Ajderovca, nalazi se tzv. energija budućnosti. Naime, na predjelu Velika Popina, na obroncima uz odvojak ceste Gračac-Knin prema Srbu, rade četiri vjetroturbine, svaka snage 2,3 megavata, odnosno ukupne snage 9,2 megavata.
Investicija je to vrijedna 16 milijuna eura, dovoljna za opskrbu minimalno 8.000 kućanstava. Šire područje Zadarske županije, kome ovaj lički kraj pripada, vodeće je u Hrvatskoj po proizvodnji energije iz obnovljivih izvora. Hrleći prema Evropi i evropskim standardima energetske učinkovitosti, Zadarska županija zaboravlja na mrak nedaleko visoko uzdignutih vjetrenjača.
Zavičaj velebitske bure
Nadajući se prosperitetu svoje općine, najveće po površini u Hrvatskoj, načelnik Gračaca Goran Đekić ideju izgradnje vjetroturbina i vjetroparkova čvrsto je podupirao od samog početka. Najavljivao je tada kako će za nekoliko godina, zahvaljujući prirodnim resursima općine, ona postati vodeća u Lici. Jedan od kapitalnih projekata koji bi općinu pomakao s dna bile su upravo vjetroelektrane. Od tada prolazi i peta godina, a slika Gračaca nije se bitno promijenila, osim vjetrenjača koje su prošle godine počele s radom.
Jedinice lokalne samouprave i država od prodaje električne energije proizvedene u vjetroelektranama ostvaruju financijsku korist od rente koja iznosi tri posto od ukupno ostvarenih prihoda, s time da se prihod dijeli na dva jednaka dijela: 1,5 posto ide općini i isto toliko državi.
- Nisam zadovoljan prihodima koje općina dobiva od vjetroelektrana u Velikoj Popini. Kada je sve to počelo, pomislili smo – odlično. Pošto nam ne idu neki drugi proizvodni pogoni, barem da imamo koristi od vjetra što ga skoro svakodnevno imamo u izobilju. Tada se govorilo da bi renta iznosila tri posto, onda je reagirala država i izmjenom zakona smanjila rentu i ona je pala na svega 1,5 posto. U prijevodu, mjesečno dobijemo samo oko 20.000 kuna. To je malo, solidan bi prihod bio tri do pet posto - ističe načelnik Đekić.
- Cijeli projekt izgradnje vjetroparka u Velikoj Popini trebao se brže ostvarivati. Sve je bilo usporeno i u jednom je trenutku čak stalo, jer navodno HEP nije mogao primiti toliku količinu proizvedene električne energije. Sada kada je sve nekako krenulo, općina ima minimalnu, tek neznatnu korist - žali se Đekić.
Podnožje Velebita, prostor Bukovice, Ravni kotari, obalno područje i otoci idealne su lokacije za mogućnost iskorištavanja vjetra. To područje nije samo zavičaj velebitske bure, već je otvoreno i strujanjima sjeverozapadnog vjetra, maestrala.
- Lokacija Velika Popina jedna je od najvjetrovitijih, s najkvalitetnijim vjetrom, što su pokazali rezultati višegodišnjih mjerenja. Za prvu godinu dana proizveli smo prosječno 3.000 sati u maksimalnom opterećenju, što bi bilo dovoljno energije za 15.000 do 20.000 kućanstava ako uzmemo da je prosječna potrošnja domaćinstva u Hrvatskoj oko 1.000 kilovata - govori o razlozima za investiciju i rezultatima dosadašnjeg rada Jurica Prižmić, direktor Sektora za korporativno upravljanje i IT podršku Dalekovoda d.o.o., koji je u suradnji s firmom Velika Popina d.o.o. investirao u vjetroturbine u blizini Gračaca. Prižmić najavljuje da Dalekovod d.o.o. planira na široj lokaciji investirati u vjetroelektrane za još 50 dodatnih megavata.
Nema ni ptica
- Uspješnost projekata izgradnje vjetroelektrana ne ovisi samo o kvaliteti vjetra, nego i o stanju elektroenergetske infrastrukture za preuzimanje proizvedene energije. Na mnogim vjetrovitim lokacijama potrebne su velike investicije da bi se proizvedena energija vjetra povezala sa standardnim elektroenergetskim sustavom. Nažalost, sve to u južnoj Dalmaciji projekte vjetroparkova čini još skupljima - kaže Prižmić.
Osim na megalokaciji Velika Popina, postavljanje vjetroelektrana predviđeno je još kraj Otrića i Bruvna, ukupno 30 do 40 velikih vjetrenjača. Međutim, Goran Đekić razmišlja da li da uopće podrži te projekte pod postojećim uvjetima.
- Normalno je da je interes lokalne zajednice što veći broj vjetrenjača zbog veće koristi od rente. Međutim, u postojećim okvirima to ne možemo ostvariti - kaže Đekić.
Stanovništvo Velike Popine već se saživjelo s novim susjedima – vjetrenjačama. Prizor je to koji im bar na prvi pogled dočarava civilizaciju 21. vijeka i život drukčiji od njihovog preživljavanja u pustoj Lici, gdje se zimi čuje samo fijukanje vjetra i zavijanje vukova s Velebita. U toj divljini ne čuje se ni buka koju vjetrenjače stvaraju. Po poljima nema ni mrtvih ptica, koje su obično žrtve elisa ovog suvremenog sustava vjetroturbina.
- Lijepo svijetle u ovom mraku. Kada je vjetar jači, jedna glasnije ronda. Vidjeli smo tek dvije-tri mrtve ptice po poljima. Gdje nema naroda i dječjeg smijeha, nema ni ptica - rezignirano govore mještani Velike Popine.
Paulina Arbutina