недеља, 30. октобар 2011.
четвртак, 27. октобар 2011.
ПРОСЛАВА СВЕТЕ ПЕТКЕ У БЈЕЛИНИ
На празник преподобне матере Параскеве (27.10.2011.г.) Његово Преосвештенство Епископ далматински Г.Г. Фотије служио је Свету Архијерејску Литургију уз саслужење свештентва и монаштва Епархије далматинске у цркви свете Петке у Бјелини.
У својој беседи Епископ Фотије је говорио о животу преподобне матере Параскеве, једне од најпоштованијих светитељки у православној Цркви, која је читав живот провела у јорданској пустињи подвизавајући се слично светом пророку Илији и светом Јовану Крститељу. Њене свете мошти се данас налазе у граду Јашију у Румунији.
После Свете Литургије пререзан је славски колач и приређена је трпеза љубави код г. Драге Марунића из Бјелине. За трпезом љубави било је речи о обнови цркве свете Петке у Бјелини, па је у том циљу формиран грађевински одбор за обнову овога светога храма на челу са надлежним свештеником протонамесником Ђорђем Веселиновићем који сачињавају: Предраг Марунић, проф. Ђуро Медић, Бранко Калањ, Невен Чотра и Младен Калањ.
Молимо све људе добре воље из Бјелине и бенковачког краја да се укључе у обнову ове дивне светиње цркве свете Петке у Бјелини. Ваше добровољне прилоге можете уплатити на рачун:
кунски: 2402006-1100579043
IBAN: HR8424020061100579043
SWIFT CODE: ESBSHR22
код Erste & Steiermärkische Bank
недеља, 23. октобар 2011.
петак, 14. октобар 2011.
Црква позива Србе да истрају
петак, 14. окт 2011, 16:31 -> 17:28 RTS
Патријах српски Иринеј позвао је Србе који дежурају на барикадама да истрају док "моћници не увиде да Срби бране своју земљу". Косово је света српска земља, где су наше највеће светиње и почетак наше историје, рекао патријарх у Пећкој патријаршији.
Патријарх српски Иринеј рекао је, после литургије коју је поводом манастирске славе служио у Пећкој патријаршији, да је Косово "света српска земља", где су највеће српске светиње и почетак српске историје и културе.

Патријарх Иринеј у Пећкој патријаршији (извор Радио КиМ)
Патријарх је подржао Србе на северу Косова, који данононо дежурају на барикадама и позвао их да истрају, јавља КиМ радио.
"Да истрају све дотле док моћници не увиде да они бране своју земљу и да барикаде нису поставили на туђој земљи, него у својој, уважавајући своје домове, свој крај у којем вековима живе", рекао је патријарх.
"Молимо се Господу да они који кроје капу целоме свету сазнају и упознају истину, а истина је да је Косово и Метохија српска света земља, где су наше највеће светиње и почетак наше историје и културе", поручио је патријарх.
Патријарх је рекао да је задовољан што се велики број верника окупио на светковини у Пећкој патријаршији.
"Ми се надамо уз помоћ Божју, уз њихову помоћ, уз помоћ светог краља Дечанског, који је недалеко одавде, светог Јоаникија Девичког, који је такође у близини, да ће они својим светим молитвама заштитити и учинити да Косово увек припадне народу коме је припадало толико векова", истакао је патријарх Иринеј.
"Радује ме да видим велики број народа сабраног данас поред свих тешкоћа невоља и опасности. Многи су вероватно и изложивши се опасности, дошли да данас учествују у празнику, у молитвама празничним и да приме благодат Боју", додао је патријарх.
недеља, 9. октобар 2011.
Амфилохије: Црногорска власт прогони СПЦ
субота, 08. окт 2011, 12:02 -> 13:18RTS
Амфилохије: Црногорска власт прогони СПЦ
Спречавајући СПЦ да подиже храмове, али и фаворизујући канонски непризнату Црногорску православну цркву, власт у Подгорици врши прогон СПЦ и њених свештеника, каже митрополит Амфилохије.
Митрополит СПЦ црногорско-приморски Амфилохије оптужио је власт у Црној Гори за прогон те цркве и њених свештеника, поручивши да "они који су ратовали против Бога никада нису добро прошли".

Парох претња за националну безбедност
Црногорско Министарство унутрашњих послова одбило је захтев подгоричког пароха Велибора Џомића за одобрење привременог боравка у Црној Гори, с образложењем да постоје сметње које се односе на националну безбедност и јавни поредак.
Џомић, који је и координатор Правног савета Митрополије црногорско-приморске, каже заТанјуг да је шокиран што је "без доказа и судског поступка проглашен за неког ко угрожава националну безбедност Црне Горе".
"МУП Црне Горе ме је прогласио 'националним непријатељем' и као православног свештеника, који никада није ни осуђиван ни прекршајно кажњаван, сврстао ме међу терористе, нарко дилере и друге врсте опасних криминалаца", навео је Џомић.
Начелник Одељења за управне послове црногорског МУП-а Љиљана Дапчевић рекла је да се разлози који се тичу националне безбедности не образлажу, али није одговорила на који начин Џомић угрожава безбедност Црне Горе.
"Ако наставе да гоне и прогоне цркву, да руше храмове и да спречавају да се храмови подижу, мало ће им бити једна полицијска академија", рекао је Амфилохије током обиласка темеља будуће цркве Свете Петке у Даниловграду.
Митрополит је критиковао црногорску власт што спречава подизање храмова и што фаворизује канонски непризнату Црногорску православну цркву.
"Има неко коме није мила црква и то је његово право, али није његово право да спречава подизање светиња. Гоњење цркве је и то што црногорска влада ових дана доноси одлуку да се Митрополији одузме црква на Ћипуру, да се оскрнави и прогласи за маузолеј, али и форсирање, из политичких и идеолошких разлога, секте која се појавила", истакао је Амфилохије.
Према његовим речима, канонски непризната Црногорска православна црква добија највише средстава од државне власти, што за циљ има, како каже, да се разори православна црква која у Црној Гори вековима постоји.
Амфилохије је навео да се у Црној Гори гоне свештеници и прогони митрополит црногорско-приморски, док они који су Црну Гору довели на просјачки штап и уништили стотине предузећа не одговарају.
"Али, свештеници и митрополит су криви јер, забога, угрожавају Црну Гору и њено достојанство", додао је Амфилохије.
Према његовим речима, у храмовима се људи васпитавају да не лажу, да не краду, да не убијају, да живе од труда руку својих, а не да отимају и разарају.
"Кад се умањи та проповед, онда је природно да ће се умножавати криминал и да треба да се граде полицијске академије. Само ако се убија морал у народу и прогони црква, онда ће мало бити једна полицијска академија за Црну Гору", нагласио је митрополит Амфилохије.
уторак, 4. октобар 2011.
СВЕТА АРХИЈЕРЕЈСКА ЛИТУРГИЈА У МАНАСТИРУ КРКИ
У шеснаесту Недјељу по Духовима (02.10.2011.г.) Његово Преосвештенство Епископ далматински Г.Г. Фотије служио је Свету Архијерејску Литургију у манастиру Крки уз саслужење братства манастира Крке.
У својој бесједи преосвећени владика је нагласио значај духовнога живота тумачећи јеванђелску причу о талантима. Стога морамо умножавати духовне таланате, које смо добили као дар од Бога, јер нас они обожују и охристовљују и уводе нас у благодатну заједницу Цркве.
САОПШТЕЊЕ ЗА ЈАВНОСТ ЕПАРХИЈЕ ДАЛМАТИНСКЕ И ЦРКВЕНЕ ОПШТИНЕ ГОЛУБИЋ
САОПШТЕЊЕ ЗА ЈАВНОСТ ЕПАРХИЈЕ ДАЛМАТИНСКЕ
И ЦРКВЕНЕ ОПШТИНЕ ГОЛУБИЋ
И ЦРКВЕНЕ ОПШТИНЕ ГОЛУБИЋ
Поводом недавних догађаја и медијских написа везаних за подизање малог спомен обележја страдалој тридесет четворици Срба у Голубићу, дужност нам је обавестити јавност следеће:
1. Споменик страдалим Србима у Голубићу је подигнут на земљишту парохије Голубић (не општинском, како је неко из незнања или злонамерно написао).
2. Споменик ове величине не треба грађевинску дозволу, јер је малог обима (метар са метар, и симболом хришћанства на врху - крстом). Грађевинске дозволе требају споменици величине од дванаест и више квадратних метара.
3. Трећи аргумент да су неки (тројица или четворица) од тридесет четворице са списка на споменику у Голубићу недостојни тог списка, питамо се шта је са другима и имају ли Срби уопште право на обележавање својих мртвих? Зар нису сви ови трагични људи били хрватски грађани, овде рођени, овде пострадали? Од кога су они и када осуђени, да им се чак и право на гроб и гробно обележје ускраћује?
Православна Црква је Црква мира и јеванђелске љубави и спремна је да гради мир са свима онима којима је до мира и добра међу људима стало. Зар је много ако то исто очекујемо од других, па и један комад неба или право на гробно место, а Бог нам их је дао довољно за све?
03. 10. 2011. год.
Инфо служба Епархије далматинске
субота, 1. октобар 2011.
Забрањен скуп у Голубићу
субота, 01. окт 2011, 22:41 -> 23:18 RTS
Министарство унутрашњих послова Хрватске забранило одржавање комеморативног скупа погинулим Србима из Голубића у сукобима од 1991. до 1995. године.
Министар унутрашњих послова Хрватске Томислав Карамарко забранио је одржавање за сутра најављеног комеморативног скупа и откривање споменика погинулим српским жртвама из Голубића код Книна од 1991. до 1995. године.

Споменик погинулим Србима у Голубићу код Книна
Промењена етничка структура
За време Рата у Хрватској, Голубић je био у саставу Републике Српске Крајине.
Током акције Олуја 1995. године, готово целокупно становништво је напустило Голубић.
Након пада Републике Српске Крајине, у Голубић су насељени Хрвати из централне БиХ чиме jе промењена етничка структура насеља.
Према попису из 1991. године, Голубић је имао 1. 424 становника, од чега 1. 389 Срба, 17 Хрвата, 1 Југословена, 1 Муслиман и 16 осталих.
У Карамарковом решењу се износи процена да би одржавање скупа вероватно довело до значајнијег узнемиравања грађана и ремећења јавног реда и мира.
"Том мером је отклоњена опасност од већих инцидената и немира на том ширем книнском подручју", истиче се у решењу министра полиције.
За надлежне у Хрватској споран је и споменик постављен у подножју узвишења на коме је српска православна црква "Св. Стефана", па је наложено да буде уклоњен у року од три дана.
Државна инспекција Министарства заштите околине, просторног уређења и градитељства установила је да је две трећине простора на коме се налази споменик у власништву државе, а једна трећина у власништву Српске православне цркве, као и да нема потребних дозвола и сагласности за подизање споменика.
На споменику су уклесана имена Голубићана погинулих у рату од 1991. до 1995. године. На спомен-плочи су 34 имена, углавном страдалих у акцији "Олуја" 1995. године, али и неколико њих који су погинули 1991. и 1992. године.
На свечаности откривања коју је за сутра најавио одбор за подизање споменика погинулим Голубићанима требало је да буду вицепремијер Слободан Узелац, жупанијски и локални кнински руководиоци, и представници српске мањинске самоуправе, док би владика далматински Фотије са свештенством епархије освештао споменик.
Најава откривања споменика изазвала је буру, поготово код хрватских ветерана, који су, како су изјавили локални Срби који нису желели да открију свој идентитет, претили, па и најавили минирање споменика.
Прављење споменика је финансирало 115 фамилија које су у рату изгубиле неког свог, било да су убијени или нестали.
Пријавите се на:
Постови (Atom)
Архива чланака
-
▼
2011
(173)
-
▼
октобар
(8)
- ПРОВАЉЕН ХРАМ ПОКРОВА ПРЕСВЕТЕ БОГОРОДИЦЕ У КНИНУ
- ПРОСЛАВА СВЕТЕ ПЕТКЕ У БЈЕЛИНИ
- Сава Шумановић Галерија и Спомен кућа
- Црква позива Србе да истрају
- Амфилохије: Црногорска власт прогони СПЦ
- СВЕТА АРХИЈЕРЕЈСКА ЛИТУРГИЈА У МАНАСТИРУ КРКИ
- САОПШТЕЊЕ ЗА ЈАВНОСТ ЕПАРХИЈЕ ДАЛМАТИНСКЕ И ЦРКВЕН...
- Забрањен скуп у Голубићу
-
▼
октобар
(8)
Основни подаци о мени

- vujasinovic68
- IVOŠEVCI, REPUBLIKA HRVATSKA
- Ивошевци су насељено мјесто код Кистања, у Далмацији, Републици Хрватској. Припадају општини Кистање у Шибенско-книнској жупанији. Ивошевци су смјештени на десној обали Крке, у области званој Буковица. Према попису из 1991, Ивошевци су имали 977 становника, од тога 956 Срба, 1 Хрвата, 3 Југословена и 17 осталих. У Ивошевцима се налази православна црква Св. Јована Крститеља из 1937. године. Ту су и остаци старог римског логора Бурнум. Презимена Булегић — Православци Бунчић — Православци Вујасиновић — Православци, славе Св. Стефана Грчић — Православци Дражета — Православци Корлат — Православци Королија — Православци Кутлача — Православци Манојловић — Православци Масникоса — Православци Медић — Православци Милиновић — Православци Николић — Православци Петројевић — Православци Рашић — Православци Рељић — Православци Ступар — Православци Тишма — Православци Траживук — Православци Угрчић — Православци Држава Хрватска Жупанија Шибенско-книнска жупанија Општина Кистање Географски подаци Географске координате 44° 01′ 05" СГШ 15° 58′ 19" ИГД Временска зона централноевропска: UTC+1