понедељак, 29. октобар 2012.

СВЕТА АРХИЈЕРЕЈСКА ЛИТУРГИЈА У МАНАСТИРУ КРКИ


СВЕТА АРХИЈЕРЕЈСКА ЛИТУРГИЈА У МАНАСТИРУ
КРКИ
У недељу двадесетпрву по Духовима (28.10.2012.) Његово Преосвештенство Епископ далматински Г.Г. Фотије служио је Свету Архијерејску Литургију у манастиру Крки уз саслужење свештеномонаштва Епархије далматинске. Литургији је присуствовао хор храма светог јеванђелиста Марка из Београда под руководством проф.мр Предрага Миодрага.
У својој беседи Епископ Фотије је истакао значај врлинског живота тумачећи јеванђелску причу о сејачу и семену. У склопу посете хора цркве светога Марка у суботу 27.10.2012. у вечерњим часовима проф. мр Предраг Миодраг је представио своју нову књигу „Огледи о српској црквеној музици“ ученицима богословије. Учешће у презентацији ове књиге узели су гђа. Зорица Зец, протојереј-ставрофор Никола С. Шкорић професор богословије и сам аутор књиге који је ученике упознао са значајем књиге у проучавању српске црквено-народне  музике.
Презентацији су присуствовали и представници Завичајног удружења из Кањана са седиштем у Београду који за циљ свога рада имају очување српске културне баштине родног краја.

среда, 3. октобар 2012.


НА ЛОКАЛНОМ НОВОУ ЦРКВЕ У ДАЛМАЦИЈИ
ЛИТУРГИЈСКИ ПРОСЛАВЉЕН СВЕТИ НИКОДИМ МИЛАШ
ЕПИСКОП ДАЛМАТИНСКИ - ИСПОВЕДНИК ПРАВОСЛАВЉА
У уторак 02. октобра 2012. године Његово Преосвештенство Епископ далматински Г. Фотије служио је свету Архијерејску Литургију у манастиру Драговићу уз саслужење свештенства и монаштва Епархије далматинске.
У својој беседи Епископ Фотије је између осталог говорио о житију великог Епископа далматинског Никодима Милаша, који на нивоу Епархије далматинске, како у клиру, тако и у народу, све више ужива поштовање као свети. Епископ Фотије је нагласио да је Милаш својим животом, подвигом и богословљем, био „пастир добри“ по угледу на Самога Христа и велики заштитник и исповедник светог Православља.
Данас је извршено литургијско сећање на пренос светог тела (моштију) Епископа Никодима Милаша 1930. године из Дубровника у Шибеник.
Молитвама светог Никодима, Епископа далматинског, Господе Исусе Христе, Боже наш, помилуј нас!

ТРОПАР, гл. 8:

Златогласна трубо Православља,
мачем вере сакрушио си подле јереси;
винувши се у несагледиве висине богословља,
одбранио си веру истиниту.
Медоточни проповедниче нераздељне Тројице,
богоглаголиви Никодиме,
моли Христа Бога, да спасе душе наше.

+ + +

КОНДАК, гл. 2:

Наслађујући се, богомудри,
на извору вере Православне,
и медоточно изливши
у списима својим истине њене,
као рајско дрво живота
процветао си оче Никодиме.


синаксарско житије:

Овог месеца у двадесети дан спомен међу светима оца нашег, Никодима, епископа далматинскога, исповедника.

Стихови:
«И ми вам благовијестимо да је обећање,
дато оцима, Бог испунио нама,
дјеци њиховој, васкрснувши Исуса.»

Овај преблажени и богоносни отац наш и учитељ Цркве, Никодим живљаше на древним православним просторима, свештене Далмације. Онстоловаше у граду Задру који беше под влашћу Аустро Угарске заједно са повереном му паством.
Родитељи овог благог пастира беху благочестиви вером и велики у хришћанском трпљењу. Они живљаху веома скромно, чак и оскудно. Отац му Тривун, потомак веома побожне српске породице у Далмацији, бављаше се трговачким занатом у аустро-угарском граду Шибенику. Мати му Марија, пореклом Италијанка, свим срцем прими веру Православну; и касније како и сам свети владика Никодим сведочаше постаде таква православна, да беше боља од многих, које се у тој вери родише, те таква остаде и до своје блажене кончине.
Овај велики бранитељ вере Православне, отац наш Никодим, упркос свим невољама и тешкоћама успе да заврши високе школе, како световне тако и духовне. По повратку из Русије, након школовања на Кијевској духовној академији, верно послужи Цркви Христовој као учитељ и духовни отац православне школе у Далмацији.
Када је аустроугарска власт покушала да наруши црквено-канонски поредак свете Цркве Христове, овај богонадахнути јерарх устаде јеванђелски и пером да брани Ону коју ни врата ада неће надвладати, те у том подвигу истрајаше све до своје блажене кончине. А каква све гоњења, клевете, лукавства и насртаје достојанствено поднесе овај Светитељ Божији у једном од својих, за веру отачку и Цркву Христову, дела непобитних и сам детаљно приповеда.
И будући Промислом Божијим уздигнут на трон Епископа далматинских, смиреномудри отац наш Никодим благодушно још већа страдања, не само од безбожне власти, већ и од оних који стадо Христово хоћаше да поунијате, претрпе. Али, као што од давнина велики наши Оци устајаху у одбрану вере Православне, тако ни праведни Никодим не устукну пред новим учењем Латина, већ огњено и са великим усрђем учаше свеосвећена чеда своја и верни православни род српски љубави Христовој и хођењу уским путем ка горњем Јерусалиму.
Апостолски ревноваши у винограду Господњем, непоколебиво се држећи Невидљивога као да Га види, овај богомудри пастир и проповедник науке Христове удостоји се да на дан великих страдања Христових преда своју трудољубиву душу у руке Оца Небеског.
Али и сада, као миомирисни изданак лозе светосавске, овај богоносни Светитељ, делима и подвигом својим силно крепи и утврђује душе наше. Амин.

петак, 21. септембар 2012.


ФОНД БОГОСЛОВИЈЕ "СВЕТА ТРИ ЈЕРАРХА" У МАНАСТИРУ КРКИ

Фонд Богословије Света Три Јерарха у манастиру Крки основан је по благослову в.д. ректора Богословије Његовог Преосвештенства Епископа далматинског Г.Г. Фотија, а одлуком Наставничког Већа. Фонд има за циљ да помогне несметан рад богословије ради очувања, унапређења и напретка наше школе. Обраћамо се свим људима добре воље, а пре свега свршеним богословима наше богословије да се укључе у реализацији идеје овога фонда.
Кратак историјат
Манастир Светог Архангела Михаила на ријеци Крки је духовни центар православне Далмације. Основан је 1345.г. од стране кнегиње Јелене Шубић сестре цара Душана Српског. У току своје историје више пута је страдао заједно са српским народом Сјеверне Далмације. У вријеме Митрополита кир Теодора у манастиру је 1615.г. основана богословија. Ова богословија је уједно и најстарија богословско-просвјетна установа у Српској Цркви.
Благословом Светог Архијерејског Сабора након II свјетског рата богословија је 1964.г. почела са радом и до 90.-их година прошлог вијека школу је завршило око 700 свештеника и свештеномонаха Српске Цркве. Са поносом можемо истаћи да је наша богословија дала Српској Цркви 14 епископа.
Након августа 1995.г. монаштво манастира Крке као и богословија Света Три Јерарха дијеле судбину са својим народом и манастир остаје пуст за три године. Први монаси се у манастир враћају 1998.г. и одмах приступају обнови највеће светиње православне Далмације. Када се испунила пуноћа времена Свети Архијерејски Сабор на свом мајском засједању 2001.г. одлучује да се богословија врати у манастир Крку. Иако је богословија за ове четири године радила у веома тешким условима успјех је изнад свих очекивања. Прва генерација (7 матураната) је матурирала са изнадпросјечним резултатом. Петорица ученика су богословију завршили одличним успјехом а двојица врло добрим. Тренутно богословију похађа око 50 ученика.
Апелујемо на све православне хришћане а нарочито православне Далматинце да се укључе у акцију помоћи нашем манастиру и нашој богословији и тиме постану достојни насљедници својих великих предака.
Ваше прилоге можете уплатити на рачуне Богословије Света Три Јерарха:
KUNSKI ŽIRO RAČUN: 2484008 – 1101075158
IBAN: HR34 2484 0081 1010 7515 8
RAIFFEISENBANK AUSTRIA .D.D. ZAGREB; SWIFT RZBHHR2X

Свим приложницима желимо свако добро од Господа,
Управа Богословије
Света Три Јерарха

недеља, 19. август 2012.

САБОР У КРКИ



На празник Преображења (19.08.2012.) на Сведалматинском сабору Његово Преосвештентво Епископ далматински Г.Г. Фотије служио је Свету Архијерејску Литургију у манастиру Крки, уз саслужење свештенства шумадијске и далматинске Епархије.
Сабору у Крки ове године присуствовали су многобројни гости, између осталих конзул Зоран Васиљевић из амбасаде Републике Србије из Загреба, господин Милорад Пуповац председник СНВ-а из Загреба, господин Александар Толнауер председник Савјета националних мањина, начелник општине Стара Пазова господин Ђорђе Радиновић, начелници општина Кистање и Бискупија и њихови сарадници.
У својој беседи Епископ Фотије је поздравио присутни народ нагласивши да је смисао човека на земљи да преобрази своје биће – да од смрти и пролазног постојања буде бесмртно и вечно. Тај позив је једино могућ кроз причешће, то јест испуњење душе и ума човековог таворском светлошћу Христа Богочовека.
После Свете Литургије извршено је преображењско благосиљање грожђа, које је дељено уз нафору великом броју сабраног народа. Кратки културни програм у порти манастира је изведен од стране КУД „Пискавица“ из Бања Луке.
После Свете Литургије за све присутне и многобројни народ приређена је трпеза љубави у манастирској трпезарији.

четвртак, 16. август 2012.

СВЕТА АРХИЈЕРЕЈСКА ЛИТУРГИЈА У ГОЛУБИЋУ



На храмовну славу, празник Преноса моштију светог првомученика и архиђакона Стефана (15.8.2012.), Његово Преосвештенство Епископ далматински г.г. Фотије служио је Свету Литургију у Голубићу. Ове године храм у Голубићу прославља јубилеј - 550 година постојања и један је од најстаријих парохијских храмова у Епархији далматинској. Светој Литургији и прослави јубилеја присуствовао је и г. Милорад Пуповац те представници власти локалне самоуправе книнске и кистањске општине.
На Литургији, после прочитаног Светог Јеванђеља, Епископ се обратио пригодном и надахнутом бесједом, протумачивши јеванђелску причу и говоривши о животу и страдању светог првомученика и архиђакона Стефана. После Литургије, испред парохијског дома ( на ком је завршена прва фаза обнове) одржан је културни програм на ком су узели учешћа пјевачка група из Голубића, пјевачка група "Рунолист" из Дринића код Босанског Петровца и Културно умјетничко друштво " Дрвар" из Дрвара. У склопу програма одржана је у парохијском дому изложба фотографија, старих записа, предмета о селу Голубић, фотографије храма и дио изложбе посвећен Доситеју Обрадовићу, који је учитељевао у Голубићу. Након тога приређена је трпеза љубави.

уторак, 14. август 2012.

ОБНОВА ДУХОВНОГ ЦЕНТРА "ДР НИКОДИМ МИЛАШ" У БИОВИЧИНУ СЕЛУ



По благослову Његовог преосвештенства Епископа далматинског г. г. Фотија почела је обнова духовног центра "др Никодим Милаш" у Биовичину Селу.
Овај веома вредни црквени објекат од II светског рата изложен је на жалост зубу времена и пропадања. Мештани Биовичина Села се сећају прича како су њихови дедови ту ишли у основну школу, а блаженопочивши Епископ далматински др Никодим Милаш је на том месту написао своје чувено дело Православна Далмација.
Епархија далматинска, манастир Крка, као и Црквена општина Биовичино Село, у сарадњи са Општином Кистање отпочињу обнову овог духовног центра.
Стога апелујемо на све православне Србе из Буковице и све људе добре воље да помогну обнову овога значајног духовног центра који ће, ако Бог да, служити за сабирање и духовно уздизање нашега православног народа.
Ваше уплате можете уплатити на:
Kunski žiro račun: 2484008-1101074296; Devizni: 2100021298
IBAN: HR35 2484 0082 1000 2129 8
Raiffeisenbank Austria d.d. Zagreb; Swift RZBHHR2X
с назнаком: за обнову духовног центра
"др Никодим Милаш"

СВЕТА ЛИТУРГИЈА У КРКИ


СВЕТА ЛИТУРГИЈА У КРКИ
    У недељу (12.08.2012.Г.) Његово Преосвештенство Епископ далматински Г.Г. Фотије служио је Свету Архијерејску Литургију у манастиру Крки уз саслужење братства манастира.
       У току Свете Литургије на малом входу Епископ Фотије је одликовао чином протосинђела мр Никодима Косовића, сабрата манастира Крке.
       У својој беседи Епископ Фотије је честитао о. Никодиму на чину протосинђела, напоменувши да сви треба да се трудимо и подвизавамо како би достојанствено носили Крст Христов и и крст нашег распетога народа у Далмацији.
       После Свете Литургије Епископ Фотије је крстио петоро дјеце, што је представљало право продужено литургијско славље овога дана у манастиру Крки.

уторак, 31. јул 2012.

ОСВЕЋЕЊЕ ФРЕСКОПИСА У ЂЕВРСКАМА



У недељу (29.07.2012.) Његово Преосвештенство Епископ далматински Г.Г. Фотије служио је Свету Архијерејску Литургију у цркви светог пророка Илије у Ђеврскама, уз саслужење свештенства епархије далматинске.
       У својој беседи Епископ Фотије позвао је народ да чува своју православну веру и обнавља цркве и манастире, јер тако чувамо будућност своју у Далмацији. Епископ је захвалио свима који су помогли обнову цркве светог Илије у Ђеврскама, али и онима који ће убудуће помоћи.
       На крају Свете Литургије Епископ Фотије је благословио нови фрескопис нагласивши да је тек сада црква изнутра завршена – када се виде ликови светих, који су заједно са нама на богослужењима и Светој Литургији.
       После Свете Литургије протонамесник Ђорђе Веселиновић, приредио је трпезу љубави у просторијама Ц.О. Кистање.

недеља, 15. јул 2012.

ИВАЊДАН У ИВОШЕВЦИМА


ИВАЊДАН У ИВОШЕВЦИМА

       Рођење пророка и предтече и крститеља Господњег Јована (07.07.2012.г.) свечано је прослављено у Ивошевцима. Место Ивошевци данас прославља славу цркве која је посвећена светом Јовану. Свету Литургију служио је архимандрит Герман уз саслужење јеромонаха Херувима.
После Свете извршен је опход око цркве те је пререзан славски колач а затим је извршен помен свештеницима, ктиторима и приложницима светога храма. Свети Јован је проповедник покајања, онај који је припремао народ за долазак Господа Исуса Христа.

СВЕТА АРХИЈЕРЕЈСКА ЛИТУРГИЈА У КНИНУ



Његово Преосвештенство, Епископ далматински Г.Г. Фотије, служио је Свету Литургију на празник светих мученика и безсребреника Козму и Дамјана (14.7.2012.) у храму Светог великомученика, побједоносца и чудотворца Георгија у Книну.

У току Свете Литургије је извршена Света Тајна Крштења и Миропомазања Тодоре Мајсторовић, кћерке свештеника Саве Мајсторовића, првог пароха книнског. После Свете Литургије, Епископ се надахнутом бесједом и поуком обратио вјерном народу говорећи о значају хришћанског живота у Христу, старајући се да увијек будемо на путу спасења, да се опредјељујемо за Царство небеско.

На концу, честитајући свима празник, Епископ је честитао и свештенику Сави на крштењу кћерке, рекавши, да дјецу треба васпитавати у страху и науци Господњој. 

петак, 29. јун 2012.

TIŠAMCI I VUJASINOVIĆI


Kistanje - OBAVIJEST



U Općini Kistanje je započela izgradnja oborinske odvodnje i uređenje prometnica u novom naselju Kistanje 1 – I. faza.
  

ВИДОВДАН НА ДАЛМАТИНСКОМ КОСОВУ



28.Јун 2012


       На Видовдан – празник светог цара Лазара и других косовских мученика, Његово Преосвештенство Епископ далматински Г.Г. Фотије служио је Свету Архијерејску Литургију у манастиру Лазарици на Далматинском Косову. После Свете Литургије пререзан је славски колач и извршена славска литија око светога храма.
У наставку је у порти манастира изведен културно – уметнички програм у рганизацији СКД „Просвета“ из Книна.
У својој беседи Епископ Фотије је рекао да Савиндан и Видовдан духовно одређују смернице и дају путоказ нашем народу, док је Чедомир Вишњић председник СКД „Просвета“ из Загреба рекао да је данас најважније очувати традицију, без обзира на тешке услове у којима живимо. Прослави у манастиру Лазарици су присуствовали представници амбасаде Србије у Загребу, као и многи други угледни гости.

недеља, 17. јун 2012.

СВЕТА ЛИТУРГИЈА У МАНАСТИРУ КРКИ 17.06.2012.г.


СВЕТА ЛИТУРГИЈА У МАНАСТИРУ КРКИ
       У недјељу Другу по Духовима (17.06.2012.г.) Свету Литургију у манастиру Крки служио је игуман манастира Крке архимандрит Герман уз саслужење братства манастира.
Светој Литургији присуствовали су ходочасници из општине Маркушица, на челу са начелником г. Будимир Драчом.
Већ четврту годину заредом општина Маркушица организира поклоничко путовање светињама православне Далмације. Ова општина сваке године несебично помаже богословију у манастиру Крки, те на тај начин ти људи пројављују хришћанску веру испуњавајући речи светога апостола Јакова: «вјера ако нема дјела мртва је по себи» (Јак. 2,17).
Овим путем манастир Крка и богословија Света Три Јерарха захваљују ходочасницима из Маркушице на љубави и бризи према православним светињама Далмације.

субота, 26. мај 2012.

ХРАМОВНА СЛАВА У КИСТАЊАМА


ХРАМОВНА СЛАВА У КИСТАЊАМА
       На дан светих равноапостолних Кирила и Методија (24.05.2012.г.) просветитеља и учитеља словенских Његово Преосвештенство Епископ далматински Г.Г. Фотије служио је Свету Архијерејску Литургију у Кистањама, уз саслужење архимандрита Германа игумана манастира Крке, настојатеља манастира свете Лазарице јеромонаха Симона (Кузмановића), протонамјесника Миле Савичића пароха равнокотарског,  јеромонаха Херувима (Ђермановића) сабрата манастира Крке и јереја Слађана Тубића другог пароха кистањскога.
Након Свете Литургије извршено је резање славскога колача и помен свим ктиторима и приложницима светога храма. Светој Литургији присуствовао је велики број мјештана.
У својој бесједи Епископ Фотије је говорио о важности празника Вазнесења Господњега и о значају Светих учитеља словенских Кирила и Методија. Они су живјели у деветом вијеку, а своју мисију међу Словенима започели су  на позив моравскога кнеза Растислава и византијског цара Михаила III Комнина, те је тако почело просвећење словенских народа Христовим Јеванђељем. Епископ је истакао значај живота у Цркви, рекавши да народ треба да се врати својој Цркви јер ће једино на тај начин сачувати свој идентитет.

уторак, 1. мај 2012.


СВЕТА АРХИЈЕРЕЈСКА ЛИТУРГИЈА У МАНАСТИРУ
КРКИ
       У недељу мироносица (29.04.2012.г.) Његово Преосвештенство Епископ далматински Г.Г. Фотије служио је Свету Архијерејску Литургију у манастиру Крки уз саслужење братства манастира. У својој беседи Епископ Фотије је нагласио значај литургијскога живота и активног учешћа у животу Цркве свакога православног хришћанина, јер кроз богослужење саживљавамо и оживотворавамо васкрслога Христа.
Богослужење свете, саборне и апостолске Цркве јесте наша радионица спасења због тога што се једино кроз Литургију у виду Тела и Крви Христовe сусрећемо са распетим, васкрслим, вазнесеним Христом.

свети Нектарије Егински
ХРИШЋАНИН УВЕК ТРЕБА ДА ЈЕ ПЛЕМЕНИТ
Хришћани имају призив, сходно заповестима Божијим, да буду свети и савршени.
Савршенство и светост се прво појављују у души, као радост, која прожима мисли, осећања, речи и дела хришћана. Благодат Божија их прожима из душе, уобличавајући и њихов спољашњи карактер.
Хришћанину приличи да је љубазан са свима. Његове речи и дела треба да буду надахнута Духом Светим, Који обитава у њему. Тако он својим животом и љубављу према ближњима прославља Име Божије.
Ко је умерен у речима, умерен је и у делима. Ко пази на речи које треба изговорити, када и где, пазиће и на своју делатност, руковођен врлином и побожношћу.
Благословене речи хришћанина одликују се искреном побожношћу. Такве речи у души рађају љубав, доносећи мир и радост. Насупрот томе, непобожна реч рађа мржњу, раздор, завист, сукобе и ратове.
Треба, дакле, увек да будемо побожни. Никада из наших уста не треба да изађе зла реч, реч која није осољена благодаћу Божијом. Наше речи треба да буду увек речи добра, речи које сведоче Христа и доприносе духовном добру.
са грчког превео:
Епископ далматински Фотије

четвртак, 26. април 2012.


КРАЂА ВЈЕКОВА И ЈЕЗИКА
       На улазу у село Островицу кад се иде из правца Брибирских Мостина стоји уредно постављена табла која обавијештава о двјема црквама у Островици – светом Луки и светом Анти.
       Табла каже да је свети Лука саграђен у XVIII стољећу, а свети Анте у  X. Ко не зна истину вјерује да је тако, а онај ко зна чуди се и крсти.
       Црква светог Луке је саграђена 1524. године о чему постоје ваљани записи, а свети Анте Падовански рођен је 1195.г. у Лисабону. По писцу табле на путу за Островицу родио се два вијека касније него што му је подигнута црква. Успут речено олтари обе цркве у Островици стоје окренуте к истоку.
       Ова крађа вијекова нема везе са историјском истином, али очито има са неким другим намјерама, то јест да се православни Срби прикажу као „дотепенци“ у ове крајеве.
       Да склоност према кварењу истине о Србима није само на нивоу туристичке обавијести свједоче и имена појединих насеља у Буковици, конкретно око Кистања. Тако Штрпци су постали Штрбци, мада никад нико није чуо да Штрбац каже да су његови рођаци Штрбци већ Штрпци. Нико од домаћих људи није чуо за Миркаче, насеље испод Кистања, него само за Мјеркаче. Овакво инсистирање на корјенском правопису не познаје ни савремени хрватски језик.
професор Светозар Борак

недеља, 22. април 2012.

СВЕТА ЛИТУРГИЈА У КНИНУ



       У суботу (21.04.2012.г.) Његово Преосвештенство Епископ далматински Г.Г. Фотије служио је Свету Архијерејску Литургију у цркви светог Георгија у Книну.
У својој беседи Епископ Фотије је говорио о потреби да хришћани воде живот достојан Христа. Само онај ко живи по заповестима Божијим и рукводи се у животу јеванђелским законима иде путем спасења и уподобљава се самоме Христу, то јест Христос васкрсава духовно у њему и он у Христу.
       После Свете Литургије за све присутне госте и служашче свештенство приређена је трпеза љубави у братској кући при цркви светог Георгија.

Архива чланака

Основни подаци о мени

Моја слика
IVOŠEVCI, REPUBLIKA HRVATSKA
Ивошевци су насељено мјесто код Кистања, у Далмацији, Републици Хрватској. Припадају општини Кистање у Шибенско-книнској жупанији. Ивошевци су смјештени на десној обали Крке, у области званој Буковица. Према попису из 1991, Ивошевци су имали 977 становника, од тога 956 Срба, 1 Хрвата, 3 Југословена и 17 осталих. У Ивошевцима се налази православна црква Св. Јована Крститеља из 1937. године. Ту су и остаци старог римског логора Бурнум. Презимена Булегић — Православци Бунчић — Православци Вујасиновић — Православци, славе Св. Стефана Грчић — Православци Дражета — Православци Корлат — Православци Королија — Православци Кутлача — Православци Манојловић — Православци Масникоса — Православци Медић — Православци Милиновић — Православци Николић — Православци Петројевић — Православци Рашић — Православци Рељић — Православци Ступар — Православци Тишма — Православци Траживук — Православци Угрчић — Православци Држава Хрватска Жупанија Шибенско-книнска жупанија Општина Кистање Географски подаци Географске координате 44° 01′ 05" СГШ 15° 58′ 19" ИГД Временска зона централноевропска: UTC+1