недеља, 6. фебруар 2011.

U Kninu taksi samo "na crno"

04.02.2011. | 18:31
SVIH 13 LEGALNIH KNINSKIH TAKSISTA ODLUČILO ZATVORITI OBRTE

Knin bi ovih dana mogao ostati bez legalnih taksista. Naime, svih 13 taksista odlučilo je zatvoriti obrte i prekinuti ugovore o koncesiji. Kulminacija je to silnih problema koji se u Kninu vuku već godinama. 


Kninski taksisti vratit će obrtnice i raskinuti ugovore o koncesiji te prijeći u ‘ilegalu’ Nikša Stipaničev/Cropix
Kninski taksisti godinama su upozoravali na činjenicu da žive pod teretom jake nelojalne konkurencije, točnije taksista koji rade na crno. 
Kap koja je prelila čašu strpljenja nedavna je odluka gradske uprave da naknade za dozvolu taksistima iznose čak 1500 kuna godišnje. 
Time bi kninski taksisti plaćali najvišu naknadu u državi. Primjerice, u Rijeci ona iznosi 1000 kuna na pet godina, a u Šibeniku se uopće ne plaća.

Pedesetak ‘ilegalaca’

– Problemi se vuku godinama i mi smo na njih upozoravali nadležne. Sada smo došli na rub egzistencije i ne možemo dalje. Predat ćemo obrtnice, prekinuti ugovore o obrtu i koncesijama. Najviše nas boli nelegalna konkurencija. 
Godinama su to isti ljudi. Slali smo nadležnima njihova imena, čak i brojeve registarskih oznaka... Ali ništa se nije riješilo. Žalosno, ali istinito, među “crnim” taksistima ima i gradskih vijećnika – kazao je Josip Stanić, jedan od najstarijih taksista u Kninu, koji se tim poslom bavi već 14 godina. 
Taksista koji je već zatvorio obrt je Mario Brđanović

– Ne možemo više živjeti pod ovolikim nametima i nelegalnom konkurencijom. Vjerujem da ima barem pedesetak onih koji taksiraju na crno na kninskom području. Obraćali smo se gradskim i županijskim vlastima više puta, a ništa nije napravljeno. 
Nama su davanja oko 2500 kuna mjesečno. Troškove ne možemo podmiriti i stvara nam se dug prema državi na koji ide kamata.
Iako sam odjavio obrt, neću skidati reklame. Radit ću na crno dok ne izmirim dug – rekao nam je Brđanović. 

Spemni i u zatvor

I predsjednik kninske sekcije taksista Mirko Krišto kaže da je počeo tonuti u dugove i da ne želi više raditi. 
– Ne mogu pokrivati obveze prema državi, ne mogu pokriti ni gorivo. Nekad dnevno ne mogu zaraditi ni 100 kuna. A prijeđem po 100-150 kilometara nadajući se da će me netko zaustaviti. 

Imamo prigovore i na rad Prekršajnog suda. Inspektori iziđu na teren i odrade svoje. Ali, očito na sudu nešto “šteka”. Kazne “crnim” taksistima su toliko niske da je to smiješno – kazuje Krišto. 

Jedna od potresnijih priča je ona taksiste Nikole Komšića
– Imam šestero djece, od toga dva sina koji su završili srednju školu i bez posla su. Dug prema državi narastao mi je na 150.000 kuna. Dobio sam ovrhu na kuću. A sve to zbog onih koji rade nelegalno.

Spreman sam ići i u zatvor, iako ništa nisam ukrao. Samo sam prehranjivao obitelj. Sada ne mogu niti prehraniti djecu, niti dati državi – ispričao nam je svoju priču sa suzama u očima Komšić. 

KREŠIMIR GULIN

Propadaju i drugi obrtnici

 “Na izdisaju” nisu samo kninski taksisti. I drugi kninski obrtnici propadaju pod teretom krize. Naime, trenutačno je u Kninu samo 330 registriranih obrta, a nekada ih je bilo blizu 400. Najgore od svega je što ih je svakim danom sve manje.

Grad spreman na razgovore

Svjesna sam da su taksisti u jako teškoj situaciji. Znam da ima i puno rada na crno. Grad je spreman na nove pregovore o visini naknade za dozvolu, ako je to jedini način da se taksisti izvuku iz krize. Napominjem, kako su svi uredno zaprimili odluku o visini naknade i nitko se nije žalio. Isto tako, ima taksista koji uredno plaćaju koncesiju u visini od 350 do 420 kuna mjesečno. Oni koji idu po novom zakonu plaćat će 1500 kuna godišnje. Isto tako, pitam se postoji li mogućnost da se taksistima smanji komorski doprinos koji je među najvišima u Hrvatskoj, pa i na taj način malo pomogne u teškoj situaciji – kazala nam je Anka Matić, pročelnica kninskog Odjela za gospodarstvo, poduzetništvo i razvoj.

Нема коментара:

Постави коментар

Основни подаци о мени

Моја слика
IVOŠEVCI, REPUBLIKA HRVATSKA
Ивошевци су насељено мјесто код Кистања, у Далмацији, Републици Хрватској. Припадају општини Кистање у Шибенско-книнској жупанији. Ивошевци су смјештени на десној обали Крке, у области званој Буковица. Према попису из 1991, Ивошевци су имали 977 становника, од тога 956 Срба, 1 Хрвата, 3 Југословена и 17 осталих. У Ивошевцима се налази православна црква Св. Јована Крститеља из 1937. године. Ту су и остаци старог римског логора Бурнум. Презимена Булегић — Православци Бунчић — Православци Вујасиновић — Православци, славе Св. Стефана Грчић — Православци Дражета — Православци Корлат — Православци Королија — Православци Кутлача — Православци Манојловић — Православци Масникоса — Православци Медић — Православци Милиновић — Православци Николић — Православци Петројевић — Православци Рашић — Православци Рељић — Православци Ступар — Православци Тишма — Православци Траживук — Православци Угрчић — Православци Држава Хрватска Жупанија Шибенско-книнска жупанија Општина Кистање Географски подаци Географске координате 44° 01′ 05" СГШ 15° 58′ 19" ИГД Временска зона централноевропска: UTC+1