понедељак, 23. јануар 2012.

ОБАВИЈЕШТЕЊЕ


ОБАВИЈЕШТЕЊЕ
Управа манастира Крке добила је ових дана обавијест од вјерника да се у више мјеста гдје живе православни Срби (Отишић, Марковац, Братишковци) појављују особе које се лажно представљају као представници манастира Крке и које прикупљају новац за манастир.
Пошто те особе немају никакав благослов нити одобрење управе манастира, молимо вјернике да не насиједају на њихове преваре јер су ови људи најобичнији лопови и лажно се представљајући скупљају новац за себе.
Пошто је ово кривично дјело управа манастира ће обавијестити полицију која ће даље испитати ове случајеве.

23.01.2012.г.
Манастир Крка
Description: F:\MOVIE\web\Images\P1.jpg

недеља, 22. јануар 2012.

БЕСЕДА ЊЕГОВОГ ПРЕОСВЕШТЕНСТВА Г. Г. ФОТИЈА НА СВЕТОГ САВУ


ПРОСЛАВА СВЕТОГ САВЕ У СПЛИТУ
По већ устаљеној традицији у недељу пред светог Саву (22. 01. 2012. год.) у Црквеној општини Сплит се прославља свети Сава, први Архиепископ српски.
Тим поводом Његово Преосвештенство Епископ далматински Г. Г. Фотије служио је свету Архијерејску Литургију уз саслужење свештенства Епархије далматинске у Сплиту.
После свете Литургије, одржан је светосавски програм, који су припремила деца, полазници православне веронауке из Сплита. После изведеног програма, сви учесници су добили светосавски пакетић и иконицу светог Саве.
На крају прославе за све госте је припремљена трпеза љубави у просторијама Црквене општине Сплит.
Description: F:\MOVIE\web\Images\P1.jpg

- Сплит, 22. 01. 2012. године -
Драга браћо и сестре,
Ево нас на почетку светосавске недеље када СПЦ и православни Срби широм света прослављају свога првог просветитеља и учитеља светог Саву. У току ове светосавске недеље ће се одржати многе беседе, многе академије и дечије приредбе у спомен светом Сави, јер је он поставио темеље самосталности наше Цркве 1219. године, поставши први Архиепископ српски. Свети Сава уз то поставља темеље и српске државе, пошто је крунисао свога брата Стефана за првог краља Србије.
Ми Срби, ако почнемо говорити о Цркви – ту је свети Сава; ако ли о српској држави – исто тако. Није чудо што светог Саву славе сви Срби од мора до Дунава, а сада и преко океана. Свети Сава је наш духовни отац, који је читав српски народ привео Христу – Богу Живоме и Истинитоме. Није свети Сава заменио Христа, како неки неупућени или злонамерни говоре о њему, већ управо супротно – он је читав наш народ привео у Цркву Бога Живога и охристовио његово биће. Свети Сава је довршио крштење Срба, које је почело у време словенских апостола Кирила и Методија, крстивши и наш језик, нашу ћирилицу и целокупну српску културу и просвету. Због тога не говоре истину они који Цркву карактеришу као конзервативну и мрачну установу. Духовно и просветитељско дело светога Саве, а и многих других светитеља из рода нашега потврђују управо супротно. Сви они су својим радом просвећивали српски народ истинском, таворском светлошћу, која је обасјала свет од Господа славе на Преображење. Свети Сава и свети из рода нашега су ту таворску светлост својом вером и учењем излили у срца и душе нашег народа, и ево она и данас светли у нама.
Све чему нас је учио свети Сава и чему нас учи наша православна вера је прожето божанском светлошћу и истином и у њој нема ниједне мрље ни боре. Свети Сава нас је учио да идемо уским путем који води у живот вечни, а то је јеванђелски пут љубави према Богу и љубави према ближњима. Тај крстолики пут је доказ да ли неко у овом свету иде путем Христовим и да ли је истинити ученик Христов. Сваки онај који не проповеда науку јеванђељске љубави је, библијским језиком речено, лажни пастир, лажни пророк и учитељ.
Свети Сава постајући монах на Светој Гори оснива манастир Хиландар, у којем се до дана данашњег узносе молитве за многострадални род српски и тако ће, ако Бог да и Пресвета Богородица, бити до краја века и света. Хиландар је најочигледнији доказ да нас свети Сава није оставио, већ да се и сада са небеса брине о нама. Нама Србима је све од светог Саве и светосавско – и вера и Црква и школа, а на нама је само да то очувамо.
Док ми данашњи Срби идемо путем светог Саве, можемо рећи да идемо правим путем, крстоликим путем, јединим путем који води у живот вечни. После светог Саве, свети цар Лазар ће пред Косовску битку 1389. године - када су Срби на Косову бранили не само Србију, него и културну Европу од османлијског освајања – изрећи велику истину да је «земаљско замалена царство, а небеско увек и до века». Та истина је јеванђељска истина. Она нас позива да подигнемо своје главе горе према небу, према Царству небеском. Тамо су данас сви наши свети преци на челу са светим Савом и светим Симеоном, царем Лазарем и косовским мученицима, светим владиком Николајем жичким и охридским, авом Јустином Ћелијским, а дубоко верујемо да је међу њима и наш блаженопочивши Патријарх Павле. Патријарх Павле нас је у наше време најчешће позивао да се сећамо својих светих предака и да се угледамо на њихов свети живот.
Православни Срби у Далмацији, а посебно у граду Сплиту су везани за светог Саву и зато су му пре Другог светског рата основали овај велики храм, који на жалост ево већ седамдесет година није завршен. Ми се молимо Богу и светом Сави да благослове довршење овог храма на добро људи који ће у ову светињу долазити, без обзира на веру или нацију. Искрено се надамо да ће надлежне институције града Сплита и Хрватске државе коначно дати пуну сагласност како би почела изградња пројекта. Тако би, уз помоћ Божију, коначно могли да видимо кров на овој мученичкој цркви, која као отворена рана стоји у срцу старог града Сплита. Верујемо, када би се овај храм завршио, да би био украс и понос овоме граду и читавој Далмацији.
Дај Боже да ове наше скромне речи дођу до срца људи који треба да одобре даљи наставак радова на храму светог Саве, па да онда сви заједно учинимо велико дело и довршимо ову цркву светога Саве на добро, како православних Срба, тако и читавог града Сплита.
Честитајући вам празник светог оца нашег Саве, потрудимо се да будемо јединствени и да живимо у братској слози и љубави са свима људима, јер је то наша етика светосавља и православља.
Живели и Бог вас благословио.
Description: F:\MOVIE\web\Images\P1.jpg

среда, 18. јануар 2012.

БОЖИЋНИ ИНТЕРВЈУ ЕПИСКОПА ДАЛМАТИНСКОГ ФОТИЈА



1. Ваше Преосвештенство, у сусрет празника Христовог Рођења, подсетимо на значај и значење Божића. Како да хришћанска породица на прави начин прослави Божић?
Божић је велики хришћански празник. Он је темељ, корен и извор свих других црквених празника. Син Божији Исус Христос се рађа као човек да би нас људе обожио и даровао нам много приснију и дубљу заједницу са Богом, него што је имао Адам у рају. То је дар Божића – да вером Христос постане наш живот.
Идилична слика из Витлејема у којем се у скромној пећини родио Господ, може постати обична форма ако се не удубимо у тајну Божића и не доживимо га. Спољашње прослављање Божића често може да прогута и сам смисао празника. Божић се са правом назива породичним слављем, јер нас доводи у заједницу са Богом, а самим тим и у заједницу са ближњима. Логично је да ту нову заједницу осетимо прво у својој породици и са онима који су нам најближи. Божић је поред тога и позив читавом човечанству да постане једна породица, тј. Црква.
2. У овим благим данима када се међу хришћанима шири порука мира и добре воље међу људима, наши сународници на Косову и Метохији, суочени са перманентним страдањем, поново су пред великим искушењима?
Божић је празник који треба да донесе мир Божији у срца наша - мир који може само Христос да дарује. Тај мир није истоветан са миром овога света, иако то људи из незнања често поистовећују. Мир Христов превазилази сваки ум. Ако немамо мира Христовог у себи, ако не прихватимо Христа као меру свога живота, онда нећемо ни бити људи добре воље, тј. нећемо бити добри људи. Добар је човек само онај који се радује тајни Божића.
Што се тиче наших Срба на Косову и Метохији, њима је данас порука Божића најпотребнија. Сви требамо у тајни Личности Христове и Његовом Рођењу тражити излаз из својих безизлаза. Док смо као народ тако живели, Бог је био са нама и нико није могао на нас. Данас, на жалост, много више очекујемо од пролазних, земаљских и политичких решења, која су дехуманизована и немају ни трунке божићног у себи. Зато нашој браћи на Косову и Метохији, да би их охрабрили, поручујемо: Христос се роди да нас све и сва ослободи!
3. Не тако давни трагични рат на просторима Епархије којој сте на челу, оставио је многобројне ране. Да ли оне зацељују?
Безумље рата у Далмацији је оставило дубоког трага. То што ми сада овде радимо, могло би се назвати видањем рана. Обновили смо, хвала Богу, наше манастире и многе парохијске цркве како би народ имао где да се сабира и да се моли Богу. Преко лета много Срба из Далмације дође овде и проведе извесно време, посећујући своје родитеље и своје куће. Они најчешће крајем лета одлазе, јер још увек немају могућност трајног повратка. За трајни повратак је потребна велика жртва и подвиг, а ми смо данас склонији људским и само људским решењима.
4. Немали број аналитичара сматра да је тај рат имао и одлике верског, па се поставља колико је он сузбио и одложио екуменски дијалог две гране хришћанства?
Тешко је рећи да је овај недавни рат имао одлике верског рата, али је свакако оставио трага у том смислу. Православна Црква је црква дијалога. Ми се трудимо да не одступамо од закона јеванђелске љубави, коју као бесцен бисер чувамо у недрима наше вере. Постоје две врсте екумениста. Постоје тзв. «одушевљени екуменисти», који дијалог цркава схватају сувише поједностављено, па су у своме одушевљењу, неретко насртљиви и агресивни. Истински црквени дијалог и екуменизам је онај који је богословски утемељен, а циљ му је да покуша вратити све хришћане у заједницу, као што је било када смо били једна Црква. Тај и такав дијалог има смисла и оправдања, јер се у њему крије Христов вапај «да сви једно буду» (Јн. 17, 21).
5. Како бисте описали положај српског народа и његове Цркве у актуелном тренутку Р. Хрватске и шта Срби на овим просторима очекују од своје матице – државе Србије?
Доста је тешко укратко одговорити на ово питање. Срби су од предратног статуса народа у Хрватској постали национална мањина. Та чињеница у законским оквирима одређује наш статус. Сви и даље много говоримо о потреби повратка избеглих Срба, повратку одузете имовине, обнови кућа, итд, али значајнијег напретка још увек нема.
Ми као Црква у овим условима вршимо своју мисију, чувајући и обнављајући своје светиње и утврђујући наш народ у православљу. Свакако да су при томе наше очи уперене и у матичну државу Србију од које очекујемо многоструку помоћ. На том пољу би се могло учинити више него што се чини, па се убудуће морамо надати бољем.
6. Након недавних парламентарних избора у Р. Хрватској белодана чињеница је да ће се највећи део власти наћи у рукама политичара који себе детерминишу као агностике. Да ли ће и колико то утицати на сарадњу епархија СПЦ у Хрватској и нових хрватских власти?
Ако дозволите да се овде мало нашалимо: Ко зна колико и нас има агностика, а да тога нисмо ни свесни? Шалу на страну, ми се као Црква трудимо да сведочимо аутентично православље и његове духовне и културне вредности, које имају добоке корене у Хрватској. До сада  сам се два пута сусрео са председником Јосиповићем – једном у манастиру Крки и једном у Крупи. Он је на све нас оставио позитиван утисак, јер у својој политичкој философији заступа идеје нове праведности. Ми се искрено надамо да у тој новој праведности има места и за православне Србе у Хрватској.
7. У самој Србији нису ретки гласови представника такозване «друге Србије», који се и сами декларишу као агностици, усмерени ка томе да не само што ускраћују право јерархији да јавно износи мишљења о било чему ван «црквених послова», већ себи дозвољавају и делење савета СПЦ о потреби њене «модернизације», «реформе», чак и «прочишћења». Како ову појаву тумачите?
То је посебан феномен. Такве појаве се у духовној литератури називају прелест или духовна обмана. Данас , на жалост, поједини људи узимају себи за право да поучавају и саму Цркви, а да се при томе декларишу као атеисти, или ко зна већ како. Многи су изгубили духовно смирење пред Црквом и пред светињом, а ту особину је наш народ имао кроз векове. Добро би било ако би се тој особини поново могли вратити.
Црква је увек савремена и увек модерна, јер у њој живи и дела Сам Господ наш Исус Христос, Који је исти и јуче и данас и у векове векова (Јевр. 13, 8). Црква у свету постоји да и савременом човеку покаже Лик Христов и да га приведе Њему као своме небеском Оцу и Спаситељу. У приступању Христу нема места никаквој реформи или модернизацији, већ се једино може говорити о повратку заблуделих синова и кћери у загрљај своме небеском Оцу (Лк. 15, 11-32).
8. Скоро уназад две деценије помиње се наводни дуалитет јерархије СПЦ разграничен по линији «прозелита» и «екуменаца» или генерацијским јазом између српских владика, пошто није мали број млађих владика, који су рођени у време хиротонисања појединих Епископа СПЦ?
Постоје и такве поделе, али рекао бих да истинску поделу, како међу владикама, тако и међу обичним људима у Цркви, чини само степен њихове хришћанске љубави и светости. Логично је да се у Цркви чују различити гласови и различити ставови, али ипак главни ток и смернице у животу Цркве дају одлуке Светога Сабора и Светог Архијерејског Синода, које су увек засноване на Љубави. Разумљиво је да млађи Епископи мисле и размишљају другачије од старијих, али је битно да их међусобно надахњује и руководи јеванђелска и хришћанска љубав, као што бу уосталом требало бити у свакој породици, школи, па и друштву у целини.
9. Једна од животних максима Архимандрита Тадеја је «какве су нам мисли, такав нам је живот». Да ли смо неприличним мислима заслужили ове тренутке наших живота или су саме животне околности довеле до оваквих мисли?
Старац Тадеј је био дивни подвижник нашег времена, представник оптинске монашке школе. Остављао је утисак као да је изашао из житија, да би поживео међу нама. Поред бројних преподобних и светих отаца и матера нашег доба, и Старац Тадеј потврђује богатство православља, будући да оно и у наше дехуманизовано време рађа и даје светитеље.
Он је често понављао поуку да наше мисли одређују наш живот. Тиме нас је подстицао да непрестано будемо у богомислију. Из богомислија се рађа молитва, а из молитве и смирења – чистота срца. Старац је сам задобио јеванђелску чистоту срца, па је отуда био удостојен великих дарова, а посебно дара утехе људских душа.
Могли бисмо слободно рећи да нам је у људима као што је старац Тадеј, тј. светим људима, Христос најближи. Обожене личности потврђују истинитост Божића и поучавају нас да није довољно само да говоримо о Богу, већ да будемо и постанемо једно са Њим у Цркви Христовој.
Христос се роди – Ваистину се роди!
Милић Миљеновић,
Дневник, 06.01.2012. год.

Description: F:\MOVIE\web\Images\P1.jpg

уторак, 10. јануар 2012.

ЖИТИЈЕ СВЕТИХ ЧЕТРНАЕСТ ХИЉАДА МЛАДЕНАЦА ВИТЛЕЈЕМСКИХ



Како се мудраци источни не вратише из Витлејема у Јерусалим, да јаве Ироду о новорођеном Цару, него по заповести ангела другим путем одоше у домовину своју, разјари се Ирод као звер љути и нареди, да се побију сва деца од две године и испод две године у Витлејему и по свој околини витлејемској. Та страшна заповест царева би извршена дословце. Војници његови једну децу мачем посекоше, другу о камен разбише, трећу ногама згњечише, четврту рукама удавише. И диже се плач и јаук матера до небеса: "Глас у Рами чу се, плач и ридање и нарицање много, Рахила оплакује децу своју, и неће да се утјеши, јер их нема", као што је и пророковано (Јер 31, 15; Мт 2, 18). Овај злочин над многом невином децом изврши се годину дана по рођењу Христовом 29. децембра. За то време Ирод трагаше, не би ли пронашао божанског Младенца. Искаше од Захарије сина му Јована, наравно да би га убио, пошто мишљаше да је Јован тај нови Цар. Па како Захарија не даде Јована, то по наредби Иродовој сам Захарија би убијен у храму. Био би убијен и свети Симеон Богопримац, да се ускоро по Сретењу не представи Богу. Побивши децу витлејемску, Ирод се тада окоми на старешине јеврејске, који му толковаху, где се има Месија родити. Тако уби Иркана првосвештеника и седамдесет стараца из Синедриона. Тако зло скончаше они који се саглашаваху с Иродом, да новога Цара Младенца треба убити. Потом уби свога брата и сестру и жену и три своја сина. Најзад постиже и њега казна Божја: поче се сав трести, ноге му отекоше, доњи део тела му се загноји, и из гноја црви потекоше, нос му се затвори, и смрад неподносиви распростираше се из њега. Пред сам издисај сети се, па да се они не би обрадовали смрти његовој, нареди да их све побију. Тако изврже своју нечовечну душу овај грозни владар и предаде је ђаволу у вечиту својину.

субота, 7. јануар 2012.

НАПАД НА ЦРКВУ СВЕТИХ ЋИРИЛА И МЕТОДИЈА У КИСТАЊАМА


НАПАД НА ЦРКВУ СВЕТИХ ЋИРИЛА И МЕТОДИЈА
У КИСТАЊАМА
На Бадњи дан (06.01.2012.г.) у раним јутарњим часовима непознати починиоци извршили су покушај паљења храмовних врата на храму светих Кирила и Методија у Кистањама. Том приликом, скинута је с храма застава Српске православне Цркве о чему сведоче покидани канапи који су носили заставу. О свему је обавијештена полиција која је извршила увиђај и поднета је пријава против непознатих починиоца. Ово је већ други пут да је застава Српске православне Цркве скинута са храма у Кистањама и да су вандали покушали да на овај начин уплаше преостало српско становништво у Буковици. Два пута је застава српске националне мањине скидана испред зграде општине иако српска мањина има право да своја обележја истиче у местима у којима има одређени проценат становништва. Пошто ни један пут нису пронађени починиоци, они су охрабрени да наставе са дивљачким нападима на Србе јер знају да неће бити санкција а у Бога и Божју правду не верују иако редовно одлазе у свој храм испред којег виси застава државе Ватикан коју никад нико није склонио иако су Кистање место у којем није живело пре рата ни један проценат римокатолика, а и данас су Срби већина.

БОЖИЋ У ЕПАРХИЈИ ДАЛМАТИНСКОЈ


БОЖИЋ У ЕПАРХИЈИ ДАЛМАТИНСКОЈ
Празник Рођења Христовог – Божић (07.01.2012.г.) свечано је прослављен у свим црквеним општинама и манастирима Епархије далматинске.
Његово Преосвештенство Епископ далматински Г.Г. Фотије на Божић је служио Свету Архијерејску Литургију на свеноћном бденију у манастиру Крки где се по традицији сабира велики број људи православних Срба из Буковице и книнске крајине.
На Светој Литургији прочитана је божићна посланица Његове Светости Патријарха српског Г. Иринеја и свих архијереја Српске православне Цркве. После Свете Литургије припремљена је божићна трпеза љубави и послужење за све присутне вернике у манастирској трпезарији.

понедељак, 2. јануар 2012.

Осуда мисе за Павелића


понедељак, 02. јан 2012, 18:56 -> 19:46 RTS

Центар "Симон Визентал" осудио одржавање мисе за усташког вођу Анту Павелића, истичући да је то тешка увреда за његове бројне жртве. Несхватљиво је да се миса за Павелића одржава у земљи која би ускоро требало да постане чланица Европске уније, рекао је ловац на нацисте Ефраим Зуроф.

Служење мисе за усташког поглавника Анту Павелића је тешка увреда за његове бројне жртве и изругивање последицама стравичних усташких злочина, поручио је Ефраим Зуроф, главни ловац на нацисте Центра "Симон Визентал".
Zurof-Efraim020112.jpg
Ловац на нацисте Ефраим Зуроф
"Ова церемонија, коју су црквене власти раније заустављале због протеста Центра 'Симон Визентал' и других институција, срамота је за Католичку цркву. Несхватљиво је да се миса за Павелића одржава у земљи која би ускоро требало да постане чланица Европске уније", каже Зуроф.
Мисе за Павелића ове године су служене у два највећа хрватска града - Загребу и Сплиту, пише хрватски Интернет портал Индекс.
Познати ловац на нацисте позвао је хрватске власти да у будућности забране одржавање миса у спомен на усташког поглавника. Такође, апеловао је на црквене власти да санкционишу свештенике који пристају да служе мису за Павелића.
"Свештенике који су одржавали мису треба избацити из свештеничког реда, јер су потпуном руглу извргли све хришћанске вредности", каже Зуроф.
Hitler-Pavelic020112.jpg
Анте Павелић (други с десне стране) са Херманом Герингом и Адолфом Хитлером

недеља, 1. јануар 2012.

Krajina usred Dandenonga


02. 11. 2011. 12:00h | K. Marković - Vesti 
veličina teksta:+-

 

Sa željom da se podsete lepih običaja i uspomena iz strarog kraja, koji su pre više godina prisilno napustili, Srpski kulturni klub Nikola Tesla, održao je prošle subote svoje tradicionalno Veče dalmatinskih Srba.
Nastup grupe "Šumadija"
Nastup grupe "Šumadija"
  • Nastup grupe
  • Porodice Maršal i Mijailović
  • Dragan Raković
  • Porodice Baljković, Jelača, Vukašin, Matijević, Kitanović
  • Sa zabave u klubu

I ovogodišnji prihod sa njihove zabave iskoristiće za održavanje aktivnosti u klubu u Davtonu, koji je otvorio širom svoja vrata za sve članove srpske zajednice iz svih delova Melburna. 
 

Kako su organizatori i očekivali, za Dalmatinsko veče se ponovo tražila karta više, ali su zahvaljujući velikim naporima uspeli da ugoste sve koji su došli da se sa njima zabave i druže. Prigodan kulturno-umetnički program otvorili su mladi folkloraši Šumadije iz obližnje crkvene opštine Sveti arhiđakon Stefan u Kizborou. Na trpezi su se, angažovanjem organizatora, uz ostala posluženja našla i jela iz dalmatinskog kraja. 
 

- Svi mi čeznemo za svojim krajem i ovo je jedini način da se okupimo i budemo skupa sa porodicama. Naravno, okupljamo se svakog vikenda u klubu, ali godišnje imamo veče kada široj zajednici želimo da pokažemo ono što znamo - kaže Neven Jelača, koji je jedan od osnivača kluba Nikola Tesla. 
 

Posle 15-ak i više godina od osnivanja kluba u Davtonu, na jugoistoku Melburna, Nikola Tesla je postao mesto okupljanja članova zajednice koji su ovde masovno počeli da dolaze krajem 1990-ih godina. Pored mnogobrojnih aktivnosti, koje klub organizuje za svoje članove tokom cele godine, Veče dalmatinskih Srba je među najposećenijima. 
 

- Organizovanjem ove večeri pokušavamo da se podsetimo na lepe i mnogobrojne običaje Srba iz Dalmacije. Najveći broj srpskih porodica iz Dalmacije naselio se u Dandenongu i okolini, gde smo i kupili ovaj naš klub. Godinama je on otplaćivan, a sada je širom otvoren za sve Srbe - kaže nam Dragan Raković, predsednik kluba Nikola Tesla.

Svi u jednom kolu


Goste na večeri u Davtonu zabavljali su pevač Savo Radović i Kristina. Kroz celu salu se razvilo kolo, ali pravi čar večeri priredili su članovi amaterske pevačke grupe Bukovica, koji na svoj način pevaju o svoj nevolji i dogodovštinama koje prate Krajišnike u dalekoj Australiji.

- Imamo i nekoliko novih pesama, poslednja je "Halo, halo Rudele", pesma o devojci iz Rudela, mesta kod Kistanja u Severnoj Dalmaciji. Ipak, poznati smo po pesmama "Dandenong market" i "Melburn Siti", to su pesme koje autentično govore o onome šta nam se dešavalo od kako smo došli u novu zemlju gde su nas dočekali novi običaju, ljudi i nepoznat jezik, ističe Neven Jelača.

Iznenađenje večeri bio je nastup pevača grupe Bukovica, čiji je jedan od članova i Neven Jelača. Uz pevačke grupe, folklorna društva, kaže nam Jelača, Srbi i u dalekoj Australiji pokušavaju da od zaborava sačuvaju svoje izvorne pesme, igre i običaje. 
 

- Ukoliko pratimo dešavanja u zajednici, primećuje se da se u poslednje vreme održava veliki broj zavičajnih zabava od Zeničana, Romanijaca, Sarajeva, Paraćina... Tako i mi rodom iz Dalmacije trudimo se da pomognemo mladima da ne zaborave naše vekovne običaje i tradiciju - ističe Jelača rodom iz mesta Varivode na području Knina. 
 

I Neven Jelača je bio među mnogobrojnim izbegličkim porodicama koje su u velikom broju počele da dolaze pre skoro dve decenije da bi potražile bolji život, ponajviše za svoju malu decu. Danas je. kaže, dogurao i do menadžera na autobuskoj stanici u Dandenongu. 
 

Druženje u klubu "Nikola Tesla" potrajalo je do duboko u noć. Za narednu godinu je najavljeno i organizovanje zanimljivih zabavnih igara Srba iz Dalmacije, koji će, kako kažu, biti pravo iznenađenje za sve posetioce.
 

Zaboravili na muku


- Naravno, čim smo došli imali smo veliku potrebu da zaboravimo na nostalgiju i muku zbog koje smo otišli iz rodnog kraja - kaže Jelača. Iz takvog druženja ukazala se i potreba da se kupi i klupska zgrada u Davtonu koje su u to vreme kreditom kupili za 114.000 dolara. Danas su je uredili i prilagodili ne samo za potrebe članova kluba. - Klub je već isplaćen, imamo tri terena za balote, prostoriju za društvene igre. Ipak, iznad svega trudimo se da izađemo u susret i svim drugim srpskim organizacijama pa im iznajmljujemo prostorije, mnogima čak bez ikakve naplate, posebno kada se organizuju humanitarne akcije - kaže nam Jelača.

Основни подаци о мени

Моја слика
IVOŠEVCI, REPUBLIKA HRVATSKA
Ивошевци су насељено мјесто код Кистања, у Далмацији, Републици Хрватској. Припадају општини Кистање у Шибенско-книнској жупанији. Ивошевци су смјештени на десној обали Крке, у области званој Буковица. Према попису из 1991, Ивошевци су имали 977 становника, од тога 956 Срба, 1 Хрвата, 3 Југословена и 17 осталих. У Ивошевцима се налази православна црква Св. Јована Крститеља из 1937. године. Ту су и остаци старог римског логора Бурнум. Презимена Булегић — Православци Бунчић — Православци Вујасиновић — Православци, славе Св. Стефана Грчић — Православци Дражета — Православци Корлат — Православци Королија — Православци Кутлача — Православци Манојловић — Православци Масникоса — Православци Медић — Православци Милиновић — Православци Николић — Православци Петројевић — Православци Рашић — Православци Рељић — Православци Ступар — Православци Тишма — Православци Траживук — Православци Угрчић — Православци Држава Хрватска Жупанија Шибенско-книнска жупанија Општина Кистање Географски подаци Географске координате 44° 01′ 05" СГШ 15° 58′ 19" ИГД Временска зона централноевропска: UTC+1