Sa željom da se podsete lepih običaja i uspomena iz strarog kraja, koji su pre više godina prisilno napustili, Srpski kulturni klub Nikola Tesla, održao je prošle subote svoje tradicionalno Veče dalmatinskih Srba.
I ovogodišnji prihod sa njihove zabave iskoristiće za održavanje aktivnosti u klubu u Davtonu, koji je otvorio širom svoja vrata za sve članove srpske zajednice iz svih delova Melburna.
Kako su organizatori i očekivali, za Dalmatinsko veče se ponovo tražila karta više, ali su zahvaljujući velikim naporima uspeli da ugoste sve koji su došli da se sa njima zabave i druže. Prigodan kulturno-umetnički program otvorili su mladi folkloraši Šumadije iz obližnje crkvene opštine Sveti arhiđakon Stefan u Kizborou. Na trpezi su se, angažovanjem organizatora, uz ostala posluženja našla i jela iz dalmatinskog kraja.
- Svi mi čeznemo za svojim krajem i ovo je jedini način da se okupimo i budemo skupa sa porodicama. Naravno, okupljamo se svakog vikenda u klubu, ali godišnje imamo veče kada široj zajednici želimo da pokažemo ono što znamo - kaže Neven Jelača, koji je jedan od osnivača kluba Nikola Tesla.
Posle 15-ak i više godina od osnivanja kluba u Davtonu, na jugoistoku Melburna, Nikola Tesla je postao mesto okupljanja članova zajednice koji su ovde masovno počeli da dolaze krajem 1990-ih godina. Pored mnogobrojnih aktivnosti, koje klub organizuje za svoje članove tokom cele godine, Veče dalmatinskih Srba je među najposećenijima.
- Organizovanjem ove večeri pokušavamo da se podsetimo na lepe i mnogobrojne običaje Srba iz Dalmacije. Najveći broj srpskih porodica iz Dalmacije naselio se u Dandenongu i okolini, gde smo i kupili ovaj naš klub. Godinama je on otplaćivan, a sada je širom otvoren za sve Srbe - kaže nam Dragan Raković, predsednik kluba Nikola Tesla.
Svi u jednom koluGoste na večeri u Davtonu zabavljali su pevač Savo Radović i Kristina. Kroz celu salu se razvilo kolo, ali pravi čar večeri priredili su članovi amaterske pevačke grupe Bukovica, koji na svoj način pevaju o svoj nevolji i dogodovštinama koje prate Krajišnike u dalekoj Australiji. - Imamo i nekoliko novih pesama, poslednja je "Halo, halo Rudele", pesma o devojci iz Rudela, mesta kod Kistanja u Severnoj Dalmaciji. Ipak, poznati smo po pesmama "Dandenong market" i "Melburn Siti", to su pesme koje autentično govore o onome šta nam se dešavalo od kako smo došli u novu zemlju gde su nas dočekali novi običaju, ljudi i nepoznat jezik, ističe Neven Jelača. |
Iznenađenje večeri bio je nastup pevača grupe Bukovica, čiji je jedan od članova i Neven Jelača. Uz pevačke grupe, folklorna društva, kaže nam Jelača, Srbi i u dalekoj Australiji pokušavaju da od zaborava sačuvaju svoje izvorne pesme, igre i običaje.
- Ukoliko pratimo dešavanja u zajednici, primećuje se da se u poslednje vreme održava veliki broj zavičajnih zabava od Zeničana, Romanijaca, Sarajeva, Paraćina... Tako i mi rodom iz Dalmacije trudimo se da pomognemo mladima da ne zaborave naše vekovne običaje i tradiciju - ističe Jelača rodom iz mesta Varivode na području Knina.
I Neven Jelača je bio među mnogobrojnim izbegličkim porodicama koje su u velikom broju počele da dolaze pre skoro dve decenije da bi potražile bolji život, ponajviše za svoju malu decu. Danas je. kaže, dogurao i do menadžera na autobuskoj stanici u Dandenongu.
Druženje u klubu "Nikola Tesla" potrajalo je do duboko u noć. Za narednu godinu je najavljeno i organizovanje zanimljivih zabavnih igara Srba iz Dalmacije, koji će, kako kažu, biti pravo iznenađenje za sve posetioce.
Zaboravili na muku- Naravno, čim smo došli imali smo veliku potrebu da zaboravimo na nostalgiju i muku zbog koje smo otišli iz rodnog kraja - kaže Jelača. Iz takvog druženja ukazala se i potreba da se kupi i klupska zgrada u Davtonu koje su u to vreme kreditom kupili za 114.000 dolara. Danas su je uredili i prilagodili ne samo za potrebe članova kluba. - Klub je već isplaćen, imamo tri terena za balote, prostoriju za društvene igre. Ipak, iznad svega trudimo se da izađemo u susret i svim drugim srpskim organizacijama pa im iznajmljujemo prostorije, mnogima čak bez ikakve naplate, posebno kada se organizuju humanitarne akcije - kaže nam Jelača. |
Нема коментара:
Постави коментар