недеља, 30. јануар 2011.

30. 01. 2011
Priče Srđana Đurića

Zadužbinar

Jovan Bjelajac je u sedamdesetoj znao da je već uradio sve u životu. Najstarijoj ćerki, koja se udala za sina karlovačkog sveštenika, kupio je stan u Beogradu
Srđan Đurić
Veliki, u otmenom delu prestonog grada, „tamo, gdje i kralj živi". Druga kći živela je na imanju koje je Jovan kupio još kada je počeo da se bavi trgovinom, u selu nadomak Knina. A i njen muž bio je iz dobre i poštene porodice. Sinu jedincu, koji je završio visoke škole u Beču, opremio je dvospratnu kuću u Zagrebu koju je u miraz „donela" kći ondašnjeg uglednog trgovca.
Dane je sada Jovan provodio na klupi ispred kuće sa koje se pružao divan pogled na Dinaru, na njene obronke na kojima su se smenjivali četinari, listopadno drveće i žbunovi koji su najavljivali blizinu Jadrana, i na dolinu kojom je vijugala planinska rečica, umorna od brzaka kojima se spuštala, mirno se približavajući svom kraju - ušću u Krku.
Deca su mu dolazila retko. Unuke je viđao još ređe. Nije imao snage više da radi. Ni volje. A i što bi. Sve što je želeo, odavno je uradio. Jedino za čim je žalio jeste što njegova Mara nije ostala pored njega malo duže, da konačno, sami, uživaju u danima koji su im ostali.
Jovan je bio prost čovek, bez škole. Nikada ga nije interesovalo ono što je privlačilo njegove vršnjake. Ni kada je bio mali. Zato su ga uvek gledali sa sumnjom i držali se po strani. Ali ono što niko nije mogao da mu ospori bio je trgovački gen, koji je prvi put ispoljio još kada je drugovima iz razreda u kninskoj gimnaziji prodavao klikere koje bi pozajmio dan pre toga od onih koji u škole nisu išli. Prvi je, sa nepunih osamnaest, otvorio radnjicu blizu železničke stanice, posle toga još jednu u Drnišu, pa u Šibeniku... Za deset godina bio je vodeći trgovac u dalmatinskoj Zagori, naveliko hvaljen i poštovan. Ni sam nije znao koliko je radnji i radnjica imao.
Od kada ga je najstarija kći poslednji put posetila, neprestano je po glavi prebirao priču o velikom trgovcu Iliji Kolarcu, koji je želeći da se oduži otadžbini za sve što je zaradio, zaveštao novac da se u centru Beograda podigne „dom za mlade koji žele da uče". Nisam ja veliki kao taj Ilija, govorio je samom sebi Jovan, ali mogao bih da učinim nešto čime bih se odužio mom selu što me je ovakvog kakav sam trpelo sve ove godine i što mi je dozvolilo da steknem sve što retko ko za života stekne.
Godinu dana kasnije, na rečici koja je presecala selo niknuo je mali, ali prelep kameni most napravljen od najfinijeg bračkog kamena. Na mostu je bilo uklesano - „Jovan Bjelajac svome selu". Jovan je na most gledao svaki dan, iz daljine, sa klupe ispred svoje kuće na brdu. Čekao je da jednoga dana dođu njegovi unuci i da pročitaju ime svog dede.
O tom malom kamenom ali prelepom mostu raščulo se nadaleko. Jednom prilikom, neka gospoda iz Beograda koja su tuda prolazila poželela su da vide to lokalno znamenje. Jovan je čuo da dolaze i, iako su ga noge sve slabije slušale a krsta bolela pa je hodao više savijen nego prav, spustio se do mosta i dočekao ih.
Ugledni Beograđanin, diveći se malom mostu, pogledao je ostarelog Dinarca i rekao mu kako je divno što je „zadužbinarstvo zaživelo i u malim mestima naše Kraljevine". Jovanu se osmeh zaledio na licu. Uspravio se, iako ga je jako bolelo, pogledao je uglednog gospodina, njegovi dugački sedi brkovi se se iskrivili, pogladio ih je isto onako kao i svaki dan dok je gledao ka mostu očekujući unučad, i zlovoljno prozborio: „Dragi moj gospodine, nisam ja novac uzeo ni od koga. To sam ja od mojih para platio za moje selo i unučad moju! Nisam se ja zaduživao, no sam svoje novce dao!"
Učini mi se često i da danas, oni koji su sve stvorili, kao i Jovan i Ilija, i kojima će i deca njihove dece imati materijalno obezbeđene živote, i dalje ne razumeju šta znači reč - zadužbinarstvo. Da je to moralni čin onih koji imaju sve - da nešto vredno poklone svom selu, svom gradu, svom narodu, svojoj državi, i da time njihovo ime ostane zapamćeno generacijama i na radost mnogih. I da time i drugima pruže primer i zatvore usta svim zlobnima koji tvrde da se velika bogatstva stvaraju i mogu stvoriti samo nečistim i nečasnim radnjama. Za života svakoga ko je stekao mnogo, uvek je mnogo loših priča, ali njihove zadužbine ostaju. Priče su njihovim odlaskom prestajale, a zadužbine ostajale. Da žive. Oslobođene svih priča.
Od priče sa početka ovog teksta mnoge su godine i ratovi prošli. Jovana odavno nema. Njegovi unuci nikada nisu ni videli most njihovog dede. Ali Bjelajčev most, kao i Kolarčeva zadužbina i danas stoje tamo gde su ih oni ostavili. Na zadovoljstvo onih zbog kojih su i podignuti. I koji ih i danas koriste - da prelaze brzu planinsku rečicu suvih nogu ili da se obrazuju, svejedno. Da svedoče da iza svakoga od nas može da ostane nešto malo što znači mnogo, zahvaljujući čemu ćemo biti zapamćeni i kada naše ime nestane iz poreskih prijava.

субота, 29. јануар 2011.

Kistanje





04.11.2010. | 14:54

Vlada pozvala Srbe da podnesu zahtjeve za kupnju stanova

Svega dan uoči službenog posjeta srbijanskog predsjednika Borisa Tadića Hrvatskoj i Vukovaru hrvatskim građanima srpske nacionalnosti na svoje su adrese primili pisane obavijesti kojima ih Ministarstvo regionalnog razvoja poziva da zatraže otkup državnih stanova koji su im u zamjenu za nekadašnje stanarsko pravo dati u najam nakon što su se vratili iz izbjeglištva.
Vlada je još 2. rujna donijela Odluku o prodaji stanova u vlasništvu RH, a nakon što je ona prije mjesec dana stupila na snagu uklonjene su i posljednje prepreke koje su stajale na putu otkupa stanova po povlaštenim uvjetima.
- Ovom odlukom omogućena je prodaja stanova najmoprimcima i članovima njihovih obitelji koji stanove koriste temeljm ugovora o najmu i suglasnosti za stambeno zbrinjavanje izvan područja posebne državne skrbi izdane prema Zaključku o načinu stambenog zbrinjavanja povratnika koji nisu vlasnici kuće ili stana, a bivši su nositelji stanarskog prava - stoji u obavijesti povratnicima koju je potpisala Anna Maria Radić, ravnateljica Uprave za područja posebne državne skrbi.
Najmoprimcima koji su s državom sklopili ugovor o najmu stana do 28. rujna ove godine omogućeno je da do 28. rujna 2011. podnesu zahtjeve za kupnju stana koji im je dodjeljen na korištenje. Kako bi im olakšali proceduru Ministarstvo je uz obavijesti o mogućnosti otkupa povratnicima poslalo i gotove obrasce zahtjeva za kupnju stana.
Plaćanje cijene stana moći će se, prema izboru kupca, ugovoriti jednokratnom isplatom ili pak obročnom otplatom. U slučaju jednokratne otplate kupci će iznos cijene stana morati uplatiti u roku od 30 dana od dana sklapanja ugovora, dok će onima koji se odluče na obročnu otplatu ona biti omogućana na rok do 20 godina, odnosno 240 mjesečnih rata uz nepromjenjivu kamatnu stopu od 4 posto godišnje.
Porez na promet će snositi kupci stanova, a u slučaju neredovitog ispunjenja njihovih ugovornih obveza Središnji državni ured za upravljanje državnom imovinom o tome će obavijestiti nadležno općinsko državno odvjetništvo.
Svi oni koji se odluče na obročnu otplatu morat će potpisati izjavu kojom dopuštaju prodavatelju, odnosno državi uknjižbu založnog prava (hipoteke, op.a.) na kupljenom stanu za iznos cijene i kamate što će imati za posljedicu nemogućnost daljnje prodaje stana sve dok on ne bude i konačno otplaćen.
DANIJEL TUŠKAN



28.10.2010. | 10:16

SDSS: Zašto su sva odlagališta na većinski srpskim područjima?!

- Nije politički korektno da svih šest potencijalnih lokacija županijskog centra za gospodarenje otpadom bude na lokacijama s većinski sprskim stanovništvom. Osim toga, nije ni ekomski opravdano da se otpad odlaže najdalje od najvećih gradova u županiji, Siska i Kutine, u kojima se proizvodi najviše otpada.

Rekli su ovo u četvrtak u Sisku Milan Oblaković, sisačko-moslavački dožupan i Milan Krstinić, županijski vijećnik iz redova SDSS-a. Oblaković je istaknuo kako su zbog toga, prilikom usvajanja županijskog prostornog plana tri vijećnika SDSS-a glasovali protiv toga dokumenta, ali da zbog toga SDSS neće izaći iz koalicije na vlasti.

- Jedino na vlasti manjinski predstavnici mogu se izboriti za boljitak naroda i područja iz kojeg dolaze, mi ne planiramo napustiti koaliciju, a ostale stranke u koaliciji, kao i županica Marina Lovrić Merzel, ne vrše pritisak na nas da promijenimo stajalište ili napustimo koaliciju, pojasnio je Oblaković.

Milan Krstinić, SDSS-ov županijski vijećnik ističe kako su se političari u prijašnjem razdoblju prigodom donošenja odluke o potencijalnim lokacijama županijskog centra za gospodarenje otpadom rukovodili pragmatičnim razlozima: to je rijetko naseljeno područje s malim brojem glasača. Zbog toga je određeno šest lokacija na rubnim dijelovma županije s većinski srpskim stanovništvom, a u razmatranje nije uopće uzeto postojeće sisačko odlagalište, koje ima najbolje uvjete, koje ima sve potrebne dokumente i u srcu je županije, podjednako udaljeno za sve dijelove županije.

On je istaknuo kako smještaj županijskog centra za otpad mora biti rezultat dogovora s jedinicama lokalne uprave, da se ne smije donositi pregalasavanjem, te da se moraju odrediti visoka renta i strogi ekološki uvjeti. Na direktan upit mogu li ekomski i ekološki uvjeti nadjačati etničko pitanje, dožupan i županijski vijećnik vrlo su jasno odgovorili. Rekli su da će donošenje konačne odluke o lokaciji županijskog centra za zbrinjavanje otpadom, odnosno glasovanje o županijskm planu gospodarenja otpadom biti test za postojeću županijsku koaliciju, odnosno za ostanak SDSS-a u njoj.

Zanimljivo je da u Županijskoj skupštini ima osam vijećnika srpske nacionalnosti. Jedino su tri predstavnika SDSS-a glasovali protiv županijskog prostornog plana s ucrtanim potencijalnim lokacijama odlagališta otpada. Mnogi iz te činjenice isčitavaju namjeru SDSS-a da se na pitanju otpada pokaže jedinim zaštitnikom srpske nacionalne manjine, te da zbog toga etničke argumente stavljaju ispred ekonomskih. 

MATE PIŠKOR


20.11.2010. | 18:54
MANJINSKI STIJEG NA ZGRADI OPĆINE VIJORIO SE PROTUZAKONITO

SPOR U KISTANJAMA Srpski vijećnik natjerao čelnika SDSS-a da skine srpsku zastavu

Opet će se zastava vijoriti – odlučan je Slobodan Rončević
Zastava srpske nacionalne manjine više nije istaknuta ispred zgrade Općine u Kistanjama. Osam mjeseci otkako je postavljena, načelnik općine Slobodan Rončević(Samostalna demokratska srpska stranka) izdao je nalog da se skine.
Zašto? Zato što ga je općinski vijećnik Demokratske partije Srba, Božo Šuša, prijavio DORH-u u Kninu da je zastavu postavio protuzakonito. Šuša tvrdi da je Statutom općine regulirano postavljanje manjinske srpske zastave samo u svečanim prilikama. Više puta na Općinskom vijeću tražio je od načelnika da mu kaže tko je i po čijem nalogu podigao zastavu na jarbol ispred Općine i na temelju kojeg zakona.

‘Nikoga ne provociramo!’

Kako tvrdi, nikad nije dobio odgovor, a načelnik Rončević ga je ignorirao shvaćajući njegova pitanja - provokacijom. No, ovog puta je reagirao, pa je poslije Šušine prijave Općinskom državnom odvjetništvu u Kninu zastavu ipak skinuo. - To je samo privremeno, dok se čl. 56. Statuta općine ne uskladi s Ustavnim zakonom o pravima nacionalnih manjina. Postavljanje zastave je zakonito, uz obavezno isticanje državne zastave RH i može biti trajno podignuta ispred općine, a ne samo u svečanim prigodama.
Ali, da ne bi bilo zabune, mi ćemo to dodatno definirati u Statutu i opet je vratiti na njezino mjesto - pojašnjava misteriju s manjinskim stijegom načelnik Rončević. Na komentare da ta zastava provocira kistanjske Janjevce, Hrvate, Rončević odlučno odgovara:- Ni govora! Otkako je postavljena nije se dogodio nijedan incident, osim što je jedne noći nestala i to smo prijavili policiji, ali nikad nismo dobili informaciju o počinitelju.
Srpski barjak na općini Kistanje je osam mjeseci 
/Živana Juras
Zastavu smo vratili na njezino mjesto. I opet će se vijoriti - poručuje oponentima Rončević - baš zbog uravnoteženosti dvaju entiteta koji ovdje žive, domicilnog srpskog i doseljenoga hrvatskog stanovništva. To je manjinska srpska zastava, a ne zastava Republike Srbije - objašnjava Rončević. U Ustavnom zakonu o pravima manjina (čl. 14.) stoji da je upotreba znamenja i simbola nacionalnih manjina (...) uz službenu upotrebu znamenja i simbola Republike Hrvatske sasvim slobodna.
No, također, u stavku 3. Zakona stoji da su jedinice lokalne samouprave dužne Statutom propisati službenu upotrebu i način korištenja manjinske zastave i simbola. A u kistanjskom Statutu to je pitanje regulirano čl. 56., ali neprecizno pa je doista moguća interpretacija kako se manjinski simboli koriste samo u svečanim prilikama.

‘Slobodno isticanje’

Taj članak kistanjskog Statuta glasi: “Na području općine Kistanje slobodno je isticanje zastave, simbola i drugih obilježja srpske nacionalne manjine kao i njihovo korištenje u svečanim prilikama.” Bilo kako bilo, vijećnici SDSS-a, koji imaju većinu u Općinskom vijeću, morat će Statut učiniti jasnijim i određenijim kako bi manjinska srpska zastava nesmetano vijorila ispred općine.
PIŠE DAVORKA BLAŽEVIĆ

Šuša: Kaznite načelnika!

Kada je u svibnju ove godine zastava skinuta s jarbola preko noći, načelnik Rončević je slučaj prijavio policiji. Počinitelj je, kako je kazao šef Policijske postaje u Kninu, priveden i kažnjen.
Zahtijevam da se i sada primijeni isto i počinitelja na isti način kazni - kazao nam je Božo Šuša, vijećnik DPS-a. - Kao građanin prijavio sam da je manjinsko srpsko obilježje skinuto, i očekujem intervenciju policije - poručuje vijećnik Božo Šuša, tjerajući “mak na konac” s načelnikom općine.

MUP: Nije bilo incidenta

Zanimljivo je da policija na naš upit negira da se dosad dogodio bilo kakav incident sa srpskom zastavom, kao što negira i sankcioniranje počinitelja jer se to, kažu, nije ni dogodilo.
Zar načelnik slučaj nije svojedobno prijavio...?




07.01.2011. | 09:30

Kistanje: s crkve sv. Ćirila i Metoda na pravoslavni Božić skinuta zastava SPC-a

Na sam dan pravoslavnog Božića, još uvijek nepoznata osoba ili više njih, pod okriljem noći sklinuli su i odnijeli s crkve.sv Ćirila i Metoda u središtu Kistanja zastavu Srpske pravoslavne crkve.

Zastava dužine tri metra uoči blagdana bila je izvješena na pročelju crkve između zvonika i sata, te je nakon njenog skidanja na držaču gdje je stajala, ostala samo uzica od konopa.

Nestanak zastave rano jutros policiji su prijavili mještani Kistanja,te je na mjestu događaja u tijeku kriminalističko istraživanje.


TEKST I FOTO:
ŽELJKO HULJEV 


  • OBJAVA: 28.11.2010 / 14:41

OPREZ

Kamene gromade zatrpale cestu između Oklaja i Kistanja

Cestari će pričekati ljepše vrijeme, a dotle će se odron zaobilaziti

Povećaj
Kamene gromade zatrpale cestu između Oklaja i Kistanja
Foto: Hrvoje Jelavić/PIXSELL

 DRNIŠ - Odron kamenih gromada strovalio se na cestu između Oklaja i Kistanja, nedaleko od kanjona rijeke Krke.
 Kamenje je na tom mjestu zasulo jednu polovicu prometnice, županijske ceste 6055 Drniš-Oklaj-Kistanje, pa su cestari zasad postavili prometne znakove koji upozoravaju vozače kako se tuda prometuje jednim trakom.
Zasad se stijenje neće uklanjati s ceste, već će se čekati da se vrijeme proljepša, pa će ga vozači do daljnjega morati zaobilaziti
.

петак, 28. јануар 2011.

Откуп само у Славонији, Барањи и Срему

петак, 28. јан 2011, 19:13 -> 20:42

Бившим носиоцима станарског права у источној Хрватској, односно на подручју Славоније, Барање и западног Срема биће омогућено да откупе станове у којима живе. Реч је о становима које власници нису трајно напуштали.
Изјава потпредседника хрватске Владе Слободана Узелца да сви носиоци станарског права, који због ратова нису могли да откупе друштвене станове, сада то могу, изазвала је велико интрересовање прогнаних из Хрватске. Данас стиже појашњење - реч је о становима на подручју Источне Славоније, Барање и Западног Срема и то онима које власници нису трајно напуштали.
Изјаве Слободана Узелца, Владимири Цуцића, Миодрага Линте и Саве Штрбца
Одлука Хрватске владе добра је вест само за оних 6.000 који нису напуштали своје домове. Иначе, станарско право у Хрватској је изгубило између 40 и 50 хиљада.
"Због тога што није било комуникације са централним државним властима нису били у прилици да поднесу захтев да откупе станове, али сада као носиоци станарског права ту неправду на предлог СДСС-а Влада Хрватске то прихвата", каже потпредседник хрватске Владе Слободана Узелac.
Остаје проблем за оне који су због рата напустили Хрватску.
"Хрватска је судским одлукама одузела 24.000 станова мање или више, а колико је тих људи у Србији не зна се, неки су се иселили, преминули, али чланови породица имају право на откуп", каже Владимир Цуцић из Комесеријата за избеглице.
Програм стамбеног збрињавања који је и даље на снази избеглице ставља у неравноправан положај сматрају Избегличка удружења.
Миодраг Линта из Коалиције удружења избеглица у Србији каже да је неприхватљиво то што се се од потенцијалних подносилаца очекује да немају имовину на простору бивше Југославије  и што неће имати исте услове откупа као грађани Хрватске током деведесетих.
До сада је, по том програму, пријаве за откуп стана поднело само 4.500 људи.
"Мало је породица да није за ових 20 година нешто урадило, бар се нешто наследило. Иако сте  наследили бар неку страћару или срушену кућу, не можете да добијете у том програму стамбеног збрињавања", истиче  Саво Штрбац из "Веритас-а".
На дуго најављиваној донаторској конференцији, могло би се прикупити око 100 милиона евра за стамбено збрињавање. За неке је само то решење.
Сарајевска декларација из 2005. године обавезује Хрватску, БиХ, Црну Гору и Србију да заједнички раде на повратку или интеграцији, тј. затварању колективних центара. До сада се у Хрватску, међутим, вратило само 18 одсто избеглих.
RTS

четвртак, 27. јануар 2011.

Откуп станова у Хрватској



четвртак, 27. јан 2011, 19:43 -> 22:54

Откуп станова у Хрватској

Одлуком хрватске владе, свим носиоцима станарског права који због ратних збивања нису могли да откупе станове то ће бити омогућено, рекао у емисији "Србија на вези" Сателитског прорама РТС-а потпредседник Владе Хрватске Слободан Узелац.
Влада Хрватске донела је одлуку да се свим носиоцима станарског права у тој земљи који због ратних збивања нису могли да откупе станове то омогући. То је ексклузивно за РТС, у емисији Србија на вези Сателитског програма изјавио потпредседник Владе Хрватске Слободан Узелац.
Изјава Слободана Узелца
"Политички договор је дефинитиван и у том смислу је екслузиван а номотехнички ће ових дана званично бити направљен, што је друга важна ствар за повратнике и избеглице", рекао је Узелац.
"Крајем протекле године, Влада Хрватске је донела уредбу, по којој људи који су добили друштвене станове у замену за, такође, друштвене станове које више нису могли да користе јер је у њима неко други, те станове, који су дати у најам, могу и да откупе, такође по релативно повољним условима, за отприлике трећину вредности стана", рекао је Узелац.
Одлука Владе да омогући повољнији откуп станова, донесена почетком септембра, дочекана је са одобравањем међу Србима у Хрватској и у избеглиштву, па и код представника међународне заједнице УНХЦР-а, ОЕБС-а и Европске комисије.
Они су се, са Српским народним вијећем и Самосталном демократском српском странком годинама залагали да корисници стамбеног збрињавања изван подручја од посебне државне бриге станове у којима живе могу да откупе по повољној цени.
За станове је утврђена цена од 5.808 куна, односно 798 евра по квадрату, што се умањује за амортизацију, односно године старости и положај стана у згради. Цена се увећава од десет до 30 одсто, зависно од величине града у којем бивши носилац станарског права жели да живи и откупи стан.
За избеглице је предвиђен попуст од 1,5 одсто за сваку годину у избеглиштву, а за једнократни откуп добија се попуст од 15 одсто. Стан је могуће откупити и на кредит од максимално 20 година и камату од четири одсто годишње.
RTS

KISTANJE Otkriven golemi poligon Jedanaeste rimske legije


 ARHEOLOGE IZNENADIO VOJNI KAPMUS VELIČINE ŠEST NOGOMETNIH IGRALIŠTA U BURNUMU

Vojni kampus veličine gotovo šest nogometnih igrališta novi je senzacionalni “detalj“ arheološkog lokaliteta rimskog vojnog logora Burnum smještenog na desnoj obali Krke onkraj Ivoševaca u kistanjskom kraju.
- Riječ je doista o impozantnom vojnom vježbalištu, odnosno poligonu koji se naslanja na prije nekoliko godina otkriveni, te arheološki obrađen i konzerviran rimski amfiteatar koji je bio “srce“ vojnog logora, odnosno rimskog naselja koje je izraslo na tom lokalitetu.
Arheolozi su već ucrtali granice tog kampusa veličine 200 x 200 metara, a sada je pred nama razdoblje strpljivog iskapanja i istraživanja, to jest dokazivanja da se doista radi o vojnom poligonu kojim su se koristili vojnici 11. rimske legije - kazao nam je prof. dr.Miroslav Glavičić s Katedre za antičku arheologiju Odjela za arheologiju Sveučilišta u Zadru.
Doktor Glavičić izbjegava izrijekom kazati da je riječ o senzacionalnom arheološkom otkriću.
- Više bi se moglo kazati da je riječ o velikom iznenađenju. Nitko od nas nije očekivao da ćemo, nakon amfiteatra, naići na ovakav nastavak vojnog logora. Pred nama je sada novi veliki posao koji ću zajedno sa svojim studentima arheologije nastaviti već idućeg tjedna. Kada ćemo završiti istraživanje? Prostor gdje je više stoljeća stolovala rimska legija je velik i trebat će najmanje deset do petnaest godina da bi se dovršilo arheološko istraživanje i konzerviranje ovog lokaliteta.
- Ambicije su velike. Želimo stvoriti arheološki park Burnum. Njegovi temelji su već tu. Uz amfiteatar, koji je velikim dijelom istražen i konzerviran, odnosno obnovljen, tu su i konzervirani lukovi, ostaci vojnog zapovjedništva. Do sada pronađeni arheološki predmeti već čine fundus ovog ljeta otvorene muzejske zbirke u Puljanima.
Također, želja nam je, u okviru Edukacijskog centra, otvoriti međunarodnu arheološku školu. Cijeli taj posao zajednički radimo sa stručnjacima Gradskog muzeja Drniša i Nacionalnim parkom “Krka” čiji je direktor Željko Bulat prepoznao vrijednost ovog jedinstvenog arheološkog nalazišta koji se nalazi u granicama NP Krka, što je jedinstven primjer u svijetu.
- Posve smo sigurni da će, zahvaljujući ovom arheološkom parku, svake godine ovaj prostor posjetiti više tisuća turista, čime će se značajnije rasteretiti Skradinski buk, temeljni fenomen zbog kojeg NP Krka posjeti više od 700 tisuća turista. Ne zaboravimo da se na ovom području nalazi i Manojlovac gdje je i najveći slap u Hrvatskoj koji je pohodio i car Franjo Josip - kaže dr. Miroslav Glavičić.
- Burnum je u ovom trenutku, bez sumnje, najveći “aktivni“ arheološki lokalitet u Hrvatskoj. Iako je u više navrata, još od bečkih arheologa, istraživan ovaj lokalitet, tek od 2003. godine intenzivirali smo radove pod nadzorom akademika Nenada Cambija. Nismo imali ogledni primjer kako istraživati takav lokalitet, premda smo nešto slično posjetili u Austriji i Njemačkoj. Morate znati da je na ovom prostoru živjelo šest tisuća dobro obučenih profesionalnih vojnika čija je profesionalna služba trajala 25, a prema nekim naznakama i 30, pa i 35 godina. Riječ je o vojnoj postrojbi razine korpusa.
- Bili su to dobro obučeni i plaćeni vojnici koji su, nerijetko, kao pričuvni časnici i nakon profesionalne službe nastavili živjeti na ovom prostoru. Čak su se i ženili. Potvrđuju to i otkriveni grobni natpisi na Roškom slapu - kaže Joško Zaninović, ravnatelj Gradskog muzeja Drniša.
Kakva se “iznenađenja“ još mogu očekivati pri iskapanju arheološkog lokaliteta rimskog vojnog logora Burnum? Doktor Miroslav Glavičić vjeruje da će neizbježno biti otkrivena termalna postrojenja, kao i drugi sadržaji koji su služili za rekreaciju, ali i relaksaciju vojnika i stanovnika vojnog logora.
- Morate znati da je to bio savršen vojni ustroj. Rimljani nisu radili ništa slučajno. Cijeli logor je “niknuo“ na sjecištu više prometnica koje su vodile do Skradina (Scardone) koja je bila glavna opskrba luka legionarima, zatim u pravcu Bribira i Knina. Trase tih putova su utvrđene, a neke od njih su korištene sve do prošlog stoljeća, a glavna, koja ide od Bribira prema Kninu, je danas i asfaltirana - kaže doktor Glavičić.
MARIJAN DŽAMBO
Logor
Stručnjaci tvrde da je gradnju stalnog logora počeo provincijski namjesnik Publije Kornelije Dolabela, o čemu svjedoči i natpis iz 51, odnosno 52 godine. Odlaskom legija nakon čega je Dalmacija postala “provincia inermis“, Burnum je postupno gubio vojno značenje. Otada ovo mjesto postaje civilno naselje koje je poslije dobilo status municipija.
Pretpostavlja se da je cestovna infrastruktura pridonijela propasti Burnuma koji se posljednji put spominje 537.g. vezano uz sukob vojske bizantskog cara Justinijana i postrojba ostrogotskog kralja Vitigisa koja je bila poražena.
Burnum je potom porušen, a moguće je da je konačno razoren u završnom pohodu Bizanta na Ostrogote pod vodstvom Narzesa.

Amfiteatar
Amfiteatar ima četiri ulaza, a najpoznatiji nalaz pronađen na ovom mjestu je veliki kameni ulomak dug 294 cm na kojem je uklesano ime cara Vespazijana i njegova titula imperator. Iz natpisa se može iščitati da je Vespazijan amfiteatar darovao legiji Flavia Felix IV.
Ovaj je amfiteatar (dug 50 i široka 47 m), kažu arheolozi, najviše služio za potrebe vojnika koji su ovdje vježbali i održavali ratnu spremu, a moguće i za razonodu. Mogao je primiti do 10 tisuća osoba.
Građen je djelomično na stijeni, tj. koristila se stjenovita konfiguracija vrtače. Stručnjaci procjenjuju da je amfiteatar građen najvjerojatnije 76.-77.g., a moguće i prije. Otkopavajući amfiteatar, arheolozi su pronašli dosta sitnijih nalaza, od novca, stakla, fibula, privjesaka, okova, pojasova, keramike, opeke, krovne cigle...

Arkade
Impozantni su i ostaci kamenih lukova nekadašnje zgrade zapovjedništva logora koje je izgrađeno oko 33. godine prije Krista.
- Da nismo intervenirali i izvukli sav beton koji je ranijih desetljeća nestručno i nekvalitetno postavljen između kamenih blokova, vjerujte mi, lukovi bi se urušili. Kamen je sada izbijeljen, ali i on će za koju godinu dobiti tamniju boju - kaže akademik Nenad Cambi.

среда, 26. јануар 2011.

Izbila opća tučnjava zbog refrena folk pjesme

Autor: Željko Huljev
Objavljeno: 01.11.2009
Još si bila dete, kada si otišla u koloni devedesetpete’, završila je pjesmu Mateja, a publika je počela s obračunom. U obračunu su sudjelovale dvije skupine mladića iz Gračaca i Kistanja, u kojoj je, pokušavajući uvesti red, najteže stradao vlasnik lokala


KNIN - Razbijene arkade, nosevi, nekoliko izbijenih zubiju te niz natučenih rebara i zarezotina od stakla, samo su dio epiloga masovne tučnjave koja se u subotu u ranim jutarnjim satima dogodila u kavani Kod Pajde, u mjestu Pađene kod Knina, tijekom nastupa folk-pjevačice Mateje.


U obračunu su sudjelovale dvije skupine mladića iz Gračaca i Kistanja, u kojoj je, pokušavajući uvesti red, najteže stradao vlasnik lokala, 47-godišnjiDragutin Benjak-Pajdo.
Krvavom sukobu u kojemu su osim šaka i boca, dijelovi kavanskog inventara letjeli na sve strane, prethodio je prijepor oko glazbenih želja između društva iz Gračaca, Srba povratnika u dobi od 24-28 godina, i na drugoj strani, skupine Hrvata doseljenih u Kistanje s Janjeva. Boje ovih potonjih “branili” su dvojica braće od 16 i 19 godina, J. T. i Mate T., “pojačani” Ivanom K. (27) i Nikolom K. (24).

- U općem metežu Pajdo je na mene krenuo ostacima razbijene pivske boce - kazao nam je mladić J. T. (16).- Pevaljka je upravo otpjevala set pjesama, pri čemu se nakon završnog refrena pjesme “Još si bila dete, kada si otišla u koloni devedesetpete”, započela međusobna dobacivanja - kazao nam je jedan neutralni gost.

- Jesam, najprije sam “posložio”, mislim, dvojicu ili trojicu, i Pajdo je krenuo na mene. Pozvao sam ga van na fer borbu, ali je on ponio razbijenu bocu kojom me zarezao. Tada sam ga nalupao - mirno nam je kazao.

"Stigli Šiptari!"

24.01.2011. | 15:37

Nakon upadice "Stigli Šiptari!" masovna tučnjava 30-tak srednjoškolaca u Kninu

Ukupno tridesetak učesnika, šestero lakše ozlijeđenih i desetak privedenih u policijsku postaju na informativni razgovor, epilog su masovne tučnjave kninskih srednjoškolaca koja se jutros prije početka nastave oko 07,30 sati dogodila na platou ispred Srednje strukovne škole i Kninske gimnazije. 

U "masovki" koja je bokserskim žargonom okončana rezultatom "tri naprama tri" i u kojoj su srećom sijevale samo šake, te je ista u medicinskom biltenu u OB Knin zavedena s podjednako registriranih krvarenja iz nosa i usnica, te jednako toliko prebrojenih hematoma po glavi i tijelu, učestvovale su dvije suprostavljen skupine.
 
Ispred Srednjoškolskog centra Kralja Zvonimira / Foto: Nikša Stipaničev / CROPIX
Na jednoj skupina učenika iz Knina,te na drugoj njihovi vršnjaci iz Kistanja. 

Uredovala je policija,predhodno i profesori, dok je povod masovnoj tučnjavi sadržan u činjenici postojanja dugogodišnjeg međusobnog animoziteta i predhodnih zabilježenih obračuna ali u lakšem obliku. 

Prema "vrućim" izjavama samih učesnika kojima u prohladno jutro niti niska temperatura nije smetala za učestvovanje u "općem "fajtu", svaka strana čvrsto je stajala iza svoje priče, pri čemu su mladi iz Kistanja svoje vršnjake iz Knina optužili za dugogodišnju segregaciju, a oni njih za bahatost. 

- "Šora" je počela nakon našeg dolaska pred školu i podrugljivih upadica "stigli Šiptari" - kazao nam je jedan od učesnika tučnjave, brišući sukrvicu iz udarenog nosa. 

- Tada je netko krenuo, povukao sve i nastala je opća "tarapana", te poslije identifikacija i odlazak u policiju. Izloženi smo konstantnom vrijeđanju na nacionalnoj osnovi, te smo zbog toga kao skupina homogenizirani,jer samo tako možemo opstati - dodao nam je mladi Kistanjac, dio korpusa svojih vršnjaka doseljenih s kosovskog Janjeva. 

Na drugoj strani u razgovoru s pripadnicima tzv. kninskog klana koji sačinjavaju udružene snage doseljenika iz BiH i povratnika iz Srbije, doznali smo kako je jutrošnji sukob samo nastavak odavno započetog "rata iz više razloga", a ponajviše bahatosti njihovih vršnjaka iz Kistanja iz kojih u obračunima nerijetko potom brutalno "poravnavaju račune" njihovi stariji Janjevci od kojih kako kažu, zazire cijeli Knin.

Ravnatelj: Nije nam ugodno

Tijekom trajanja reportaže, pokraj škole dežurala je policijska ophodnja, dok je u PP Knin istovremeno trajalo kriminalističko istraživanje desetak učesnika u svrhu saznanja točnog uzroka svađe i nastale masovne tučnjave. 

Nastavničko i rukovodeće osoblje obje škole zatečenim događajem ostalo je konsternirano, pri čemu su isticali kako učenici bilježe solidne, pa i odlične rezultate na nastavi, dok su pojave fizičkog razračunavanja pokušavali svesti na najmanju moguću mjeru, čime su ih sami učesnici događaja demantirali kada su nam sa obje strane kazali kako je jutrošnja "masovka" samo kulminacija niza predhodnih obračuna oko škole i na javnim mjestima. 

- Nije nam ugodno i srećom se završilo bez težih ozljeda - kazao nam je Željko Bobanović, ravnatelj gimnazije "Lovre Monti" - kao učenici su vrlo dobri pa i odlični i nemamo fizičkih razračunavanja u samoj školi, ali nam je problem vrijeme prije i poslije nastave, te njihovo ponašanje kada nisu pod školskim obvezama i na tome ćemo morati dobro poraditi u zajedništvu sa strukom, policijom i njihovim roditeljima. 

NEIMAŠTINA POGAĐA DOSELJENO I DOMICILNO STANOVNIŠTVO



AJME SVIMA Kistanje: Živi se od socijalne pomoći

U Kistanjama nema posla, vrtića, asfalta...
Loše gospodarsko stanje i teška socijalna slika tresu Kistanje. Jednako muče i oko 300 doseljenih obitelji Hrvata iz Janjeva, kao i domicilne Srbe, ali i povratnike.
- Velik dio stanovništva živi od socijalne ili humanitarne pomoći. Danas na prostoru općine gotovo nema nikakve proizvodnje, osim simbolične u kućnoj radinosti. Ako država i županija ne poduzmu hitne mjere s ciljem razvoja općine Kistanje, na tom prostoru život uskoro više neće biti moguć - apelirala je Anita Bara, predsjednica šibensko-kninskog SDP-a. 

Ona predlaže i neke konkretne poteze za oživljavanje gospodarstva:

- Pod hitno treba početi davati u zakup ili koncesiju poljoprivredno zemljište u vlasništvu države doseljeničkim obiteljima iz Janjeva.

Radi se o mlađim obiteljima s iznadprosječnim brojem djece. Kako su u poljoprivredi potencijalna radna mjesta najjeftinija, neophodno je izraditi projekte i dati poticaje oživljavanju poljoprivredne proizvodnje- drži Bara.

Kistanjce muče i silni komunalni problemi: - Nužna je obnova vodovodne mreže. Na tom području, šibenski Vodovod godišnje bilježi oko 2,5 milijuna kuna gubitaka na vodovodnoj mreži. Potrebno je izgraditi kanalizaciju, ali i urediti i asfaltirati ulice u Novom naselju - kazao je SDP-ovac Joško Lambaša.

KREŠIMIR GULIN / FOTO:  ŽIVANA JURAS

Архива чланака

Основни подаци о мени

Моја слика
IVOŠEVCI, REPUBLIKA HRVATSKA
Ивошевци су насељено мјесто код Кистања, у Далмацији, Републици Хрватској. Припадају општини Кистање у Шибенско-книнској жупанији. Ивошевци су смјештени на десној обали Крке, у области званој Буковица. Према попису из 1991, Ивошевци су имали 977 становника, од тога 956 Срба, 1 Хрвата, 3 Југословена и 17 осталих. У Ивошевцима се налази православна црква Св. Јована Крститеља из 1937. године. Ту су и остаци старог римског логора Бурнум. Презимена Булегић — Православци Бунчић — Православци Вујасиновић — Православци, славе Св. Стефана Грчић — Православци Дражета — Православци Корлат — Православци Королија — Православци Кутлача — Православци Манојловић — Православци Масникоса — Православци Медић — Православци Милиновић — Православци Николић — Православци Петројевић — Православци Рашић — Православци Рељић — Православци Ступар — Православци Тишма — Православци Траживук — Православци Угрчић — Православци Држава Хрватска Жупанија Шибенско-книнска жупанија Општина Кистање Географски подаци Географске координате 44° 01′ 05" СГШ 15° 58′ 19" ИГД Временска зона централноевропска: UTC+1