U bazi podataka trenutno se nalazi više od pet miliona sudskih predmeta u Srbiji

Svi građani koji imaju kompjuter i Internet mogu u svako doba dana i noći da vide šta se događa s njihovim predmetima kada na pretraživaču ukucaju www.portal.sud.rs. Na ekranu će se otvoriti portal sudova Srbije, s podacima o radu svih sudova u Srbiji.
Ako na desnoj strani ekrana kliknu na opciju „tok predmeta“, otvoriće im se vrata pisarnica svih 77 osnovnih, viših i privrednih sudova. Da bi pronašli svoj predmet, moraju u prazna polja uneti naziv suda, ime sudije, vreme prijema predmeta, imena učesnika u postupku, broj predmeta i oznaku upisnika. Zatim treba kliknuti na veliku lupu ispod koje piše „pronađi“.
Pojaviće se podaci o tome u kojoj fazi je predmet, kada je zakazano ročište, da li je doneta odluka, da li je primljena žalba na presudu, da li je odlučeno po žalbi...
Na početnoj strani portala je karta Srbije s mapom svih sudova opšte i posebne nadležnosti. Klikom na na izabrano polje dobija se neka vrsta lične karte suda.
– Portal će olakšati pristup građanasudovima, a rad sudova učiniti transparentnijimi efikasnijim. Svi zainteresovani moći će da izvrše uvid u osnovne informacije o svakom sudu – od pregleda organizacije rada preko interaktivne mape sudova, do uvida u tok predmeta u nadležnosti osnovnih, viših i privrednih sudova. To podrazumeva prikazivanje osnovnih informacija o predmetu i hronološko praćenje svakog sudskog postupka, u okviru zakona i Sudskog poslovnika – kaže Dejan Pašić, pomoćnik ministra pravde za operacije i tehnologije.
Pretraživanje putem Interneta omogućeno je zahvaljujući svakodnevnom unosu podataka u softver za automatsko vođenje predmeta (AVP), koji je instaliran u 34 osnovna suda, 26 viših i 17 privrednih sudova u Srbiji.
– U ovom momentu u AVP bazi podataka i na portalu se nalazi više od pet miliona rešenih sudskih predmeta i predmeta u radu. Komunikacija između sudova i stranaka biće brža i jednostavnija, a rad sudova transparentniji. Smanjiće se redovi u pisarnicama, pa zaposleni u sudovima neće biti preopterećeni komunikacijom sa strankama i imaće više vremena da se bave svakodnevnim radnim obavezama – kaže Pašić.
Pored Svetske banke, partneri Ministarstva pravde da ovom projektu su Institut „Mihajlo Pupin“ i preduzeća „Orion Telekom“, „Logo“, „Mega“, „Saga“ i „Informatika“.
Postoji i mogućnost skeniranja predmeta, tako da sudije ne moraju da traže omot spisa iz pisarnice, već mogu sve papire da pregledaju na kompjuteru.
– Oni mogu u kompjuteru da vide ne samo svoje predmete već i predmete svojih kolega. Tako je njihov međusobni rad otvoreniji. Predsednik suda je u mogućnosti da sa svog računara u svakom trenutku izvrši uvid u skenirani predmet svakog sudije. Kada mu stigne neka pritužba od građana, predsednik suda odmah može u kompjuteru da vidi na šta se stranka žali i da oceni da li je sudija pravilno postupio – kaže Dejan Pašić.
Čak i mali gradovi, koji su „izgubili“ sudove a dobili sudske jedinice, biće od 2012. godine umreženi u sistem, odnosno povezani sa sedištima svojih osnovnih sudova.
– U planu je da u narednih 18 meseci umrežimo 102 sudske jedinice sa sedištima osnovnih sudova. Kada građanin dođe u sudsku jedinicu da preda tužbu, na primer u Priboju, Mionici, Senti, istog trenutka će moći iz AVP programa, koji se nalazi u sedištu suda, dakle u Prijepolju, Valjevu i Subotici, da dobije sve informacije – koji će broj imati njegov predmet, koji će sudija postupati, kolika je taksa koju treba da plati – objašnjava Pašić.
Ističe da AVP program garantuje pravo građana na takozvanog prirodnog sudiju jer kompjuter deli predmete automatski.
objavljeno: 20.12.2010
Нема коментара:
Постави коментар