четвртак, 9. јун 2011.

Величање Степинца - то је пут у вечну погибао



Ђакон др Владимир Василик: Величање Степинца - то је пут у вечну погибао
Tuesday, 07 June 2011
Ђакон Владимир Василик је прокоментарисао речи БенедиктаXVI, који „надбискупа геноцида“ сматра „великим примером истинског хуманизма“...
 „Ако неко себи жели истинску погибију, жели да заједно са фарисејима буде оптужен на Страшноме Суду, онда нека велича Алојзија Степинца. Јер његов живот представља јарки пример како не треба живети, како не треба деловати, како се не треба спасавати“ - рекао је у интервјуу „Руској Народној Линији“ доктор филолошких наука, доцент историјског факултета Петроградског универзитета, ђакон Владимир Василик, коментаришући речи римског папе Бенедикта XVI о „надбискупу геноцида“ Алојзију Степинцу, током његове посете Хрватској.
У суботу, 4. маја, Бенедикт XVI је стигао у Хрватску ради учешћа у провођењу првог хрватског Дана католичких породица. „Хрватска је хришћанска земља и самим тим и истински хумана земља“ - преноси речи понтифика „Сибирска католичка газета“. По речима Римског папе, управо тим „духом хуманизма“ се руководио и блажени хрватски кардинал Алојзије Степинац, који је прибројан лику блажених од стране папе Јована Павла II и који се, по речима понтифика, супротставио двема диктатурама: фашистичкој и комунистичкој. „Његова битка са духом времена у име истинског хуманизма, проистеклог из хришћанске вере, представља велики пример не само за Хрвате, него и за све нас“ - истакао је Бенедикт XVI.
Следећег дана, 5. јуна, Римски папа је предводио вечерњу службу у катедралном сабору у Загребу, заједно са представницима хрватског духовенства, које је протицало око гроба Алојзија Степинца. Бенедикт XVI је у проповеди поново подвукао супротстављање кардинала Степинца „свим формама тоталитаризма“ и утврдио да је у годинама нацистичке и фашистичке диктатуре он постао „заступник свих прогоњених“ а потом у епохи комунизма, он је „штитио истину и право човека да живи са Богом“. „Његово мучеништво је кулминација насиља у односу на цркву у страшна времена комунистичког прогона“ - подвукао је понтифик.
Како је приметио радио Ватикан, Бенедикт XVI је не једном позвао хрватске поклонике који су посећивали Ватикан, да брижљиво чувају успомену на „блаженог Степинца“. А у интервјуу новинарима, понтифик је Алојзија Степинца назвао „великим пастиром и великим хришћанином“. „Усташки режим – рекао је он – само наизглед је остварио машту хрватског народа о аутономији и независности. Међутим, та независност је била обмана, искоришћена од стране Хитлера за своје циљеве. Кардинал Степинац је то одлично схватао и по цену страдања бранио истински хуманизам штитећи Србе, Цигане и Јевреје“.
 „Речи Римског папе о томе како се Степинац супротстављао двема диктатурама – нацистичкој и комунистичкој – лажне су у свом првом делу – приметио је ђакон Владимир Василик у коментару за Руску Народну Линију. „Никакво реално супротсатављање он није показивао, напротив, урадио је све да пружи легитимитет крвавом и нељудском усташком режиму, стремећи да изгради мостове између Ватикана и режима Павелића, за званично признање те велике помоћи, коју је Ватикан испољио приликом признавања Независне државе Хрватске. Он не само да се није усудио да предочи истину свету о истребљењу стотина хиљада православних Срба, чија је једина кривица била у томе што су православни, већ је својим речима стварао илузију духовног и правног благостања у тој земљи. Он је позивао на вредности породице, нације, вере када су пред његовим очима, њему подчињени попут злогласног крвника из Јасеновца, фрањевца Филиповића, потпуно затирали српске породице и Христос је све изнова и изнова био распињан са православним Србима“.
 „Папине речи о Степинчевом заузимању за православне, Јевреје и све прогањане представљају апсолутну лаж. Да се он стварно залагао за њих, тада би остало живо преко 700000 хиљада Срба, 80 000 Цигана и 23 000 Јевреја пострадалих у Јасеновцу. Он је био руководилац војног духовенства, духовни предводник свих свештеника Хрватске, а управо они су мобилисали своју паству на најкрвавије акције и они су овако сведочили - „Ради тријумфа свете вере католичке, ја се не бих либио убити чак ни своју сестру и узети аутомат у руке“. - Управо су они позивали или да се Срби протерају преко Дрине или да се баце у реку. Управо су они са својом паством резали грла Србима, разбијали дечије главе маљевима, силовали жене пре него што их убију. Ни једном једином католичком свештенику у Хрватској није због сличних злодејстава било забрањено служење. Самим тим је Степинац на себе преузео потпуну одговорност за њихове злочине“ - подвукао је отац Владимир.
 „Бенедикт XVI представља Степинца као стрдалника од комуниста. Међутим, нема никаквих основа за сумњу у исправност пресуде коју су изрекле комунистичке власти хрватском надбискупу. Његово мучеништво је ограничено тиме да је умро у кућном притвору, налазећи се у нормалним људским условима, потпуно неуопредивим са условима у којима су гинуле жртве од стране њему подчињених у Јасеновцу, када су пред смрт морали да пију воду помешану са мокраћом. Не можемо да не поздравимо храброст Светог Архијерејског Сабора СПЦ који је иступио са протестом против канонизације Алојзија Степинца и није позвао Римског папу на свечаност у Нишу 2013. године. Природно је да се при тако циничном односу према историји, према страдањима стотина хиљада невиних, нема о чему разговарати“ - закључио је ђакон др  Владимир Василик.
Превод са руског:
Ранко Гојковић






Америчко удружење преживелих холокауста осуђује изјаву папе Бенедикта XVI
Tuesday, 07 June 2011

 ''БЕНЕДИКТЕ, КАКО ТЕ НИЈЕ СРАМОТА?''

Америчко удружење преживелих холокауста осудило је папу Бенедикта XVI зато што је за загребачког надбискупа Алојзија Степинца, контроверзног због односа према усташком режиму у Хрватској, рекао да је био "бранилац Јевреја, православних и свих прогоњених", наводи агенција Франс прес.
Степинац кога је папа Јован Павле Други 1998. прогласио блаженим, једна је од обожаваних личности у Хрватској, пише АФП. Папа је током обиласка Степинчевог гроба у Загребу рекао да је кардинал знао да се одупре сваком тоталитаризму, поставши у време нацистичке и фашистичке диктатуре браниоцем Јевреја, православних и свих прогоњених, а у доба комунизма, адвокатом својих верника, многих прогоњених и убијених свештеника.  
Америчко удружење преживелих холокауста и њихових потомака осудило је папу зато што је одао пошту Степинцу, подсећајући да је загребачки кардинал био "страствен присталица усташа чије су окрутности биле толико екстремне да су чак шокирале неке од њихових нацистичких господара".  
"Папа је био у праву у осуди злог усташког режима, али није био у праву у одавању поште једном од његових најистакнутијих присталица", наводи се у саопштењу тог удружења.  
Папа је рекао да је Алојзије Степинац постао "бранилац Бога на овој земљи, јер је постојано бранио истину и право човека да живи с Богом".
"Његово мучеништво означава врхунац насиља усмерених против Цркве током ужасног раздобља комунистичкога прогона. Хрватски католици, а посебно клер, били су предмет мучења и систематског насиља, који су ишли за тим да разоре Католичку цркву, почевши од највишег месног ауторитета", рекао је папа.
Степинац је 1946. године осуђен на 16 година затвора због сарадње са усташким режимом. Након пет година проведених у затвору, Степинцу је одређен кућни притвор. Умро је 1960. године. Велики део хрватске цркве желео би да Степинац буде проглашен свецем, подсећа агенција Франс прес.
Упитан о тој могућности на једној конференцији за новинаре, портпарол Свете Столице Федерико Ломбарди рекао је да "у последње време нема ничег новог" у том предмету.
"Велики број Хрвата нада се канонизацији, али предмет иде својим ритмом", казао је портпарол Ломбарди.

Нема коментара:

Постави коментар

Архива чланака

Основни подаци о мени

Моја слика
IVOŠEVCI, REPUBLIKA HRVATSKA
Ивошевци су насељено мјесто код Кистања, у Далмацији, Републици Хрватској. Припадају општини Кистање у Шибенско-книнској жупанији. Ивошевци су смјештени на десној обали Крке, у области званој Буковица. Према попису из 1991, Ивошевци су имали 977 становника, од тога 956 Срба, 1 Хрвата, 3 Југословена и 17 осталих. У Ивошевцима се налази православна црква Св. Јована Крститеља из 1937. године. Ту су и остаци старог римског логора Бурнум. Презимена Булегић — Православци Бунчић — Православци Вујасиновић — Православци, славе Св. Стефана Грчић — Православци Дражета — Православци Корлат — Православци Королија — Православци Кутлача — Православци Манојловић — Православци Масникоса — Православци Медић — Православци Милиновић — Православци Николић — Православци Петројевић — Православци Рашић — Православци Рељић — Православци Ступар — Православци Тишма — Православци Траживук — Православци Угрчић — Православци Држава Хрватска Жупанија Шибенско-книнска жупанија Општина Кистање Географски подаци Географске координате 44° 01′ 05" СГШ 15° 58′ 19" ИГД Временска зона централноевропска: UTC+1