19. 08. 2011
PRESS
SISTEMATSKA DISKRIMINACIJA SRBA U HRVATSKOJ
Dokle više, komšije: U Hrvatskoj Srbe i dalje diskriminišu
Lažne prijave - Pred Srbe postavljeni nemogući uslovi za povraćaj imovine i isplatu zaostalih penzija. Sve češće se protiv njih podnose lažne prijave za širenje netrpeljivosti i navodne pretnje Hrvatima
Teški slučajevi diskriminacije Srba na nacionalnoj osnovi i dalje se svakodnevno dešavaju u Hrvatskoj iako se ta država obavezala na temeljno poštovanje ljudskih prava tokom pregovora za pristupanje EU. Srbi su diskriminisani na svakom koraku, na granici, pred sudovima, u policiji, u medijima...
Janković: Hrvatska Srbe vodi u ludilo
Psiholog Aleksandra Janković kaže da život u kom su izloženi nasilju na razne načine, a posebno putem medija, može da ima ozbiljne posledice na Srbe u Hrvatskoj.
- Posebno su izložena deca koja su primorana da gledaju kako se na sve strane proslavlja 'Oluja' i veličaju ratni zločinci koji su proterivali njihove roditelje iz Hrvatske. Srbi ne žive dostojanstveno u Hrvatskoj, kao konstitutivni narod koji to zaslužuje. Zato i postoji taj gnev kod mladih, a plašim se da će, kako sada stoje stvari, postojati i kod dece njihove dece - procenjuje Aleksandra Janković.
Predstavnici izbeglica i Srba koji žive u Hrvatskoj gotovo svakodnevno upozoravaju na probleme koje imaju u ostvarivanju svojih prava na povraćaj imovine, ali i sistematsko maltretiranje od strane hrvatske države i policije sa ciljem da se prognani odvrate od ideje o povratku.
To pokazuje i najnoviji slučaj podnošenja krivične prijave protiv šest osoba iz sela Podgorje, u opštini Gvozd, zbog navodnog puštanja uvredljivih pesama i pretnji lokalnim Hrvatima. U Hrvatskim medijima, naime, glavna vest nekoliko dana bili su Srbi iz Gvoza (pre rata Vrginmost) koji su u noći između 23. i 24. jula tokom zabave u mesnom društvenom domu navodno puštali četničke pesme, a potom pretili jednoj hrvatskoj porodici da će baciti bombu uz, kako piše hrvatska štampa, povike „Ovo je Srbija, ovde za vas nema mjesta". Mediji su pisali čak i da „Srbi svoje pretnje da će baciti bombu i zapaliti kuću nisu sproveli u delo, ali su pored nje bacili nekoliko petardi".
Nit pevali četničke pesme, nit bacali bombu na kuću
Da ova verzija događaja ne odgovara istini tvrdi za Press Žarko Lapčević, jedan od Srba protiv kojih je podignuta krivična prijava, koji kaže da ih je policija zbog ovog slučaja držala u stanici i maltretirala ceo dan, iako je na licu mesta utvrdila da su optužbe hrvatske porodice potpuno neosnovane.
- Troje meštana je zajedno slavilo rođendan u mesnom domu. Dok smo pripremali proslavu prolazili smo pored kuće gde živi ta hrvatska porodica, a žena nam kroz prozor psovala mater četničku. Došlo je do male prepirke i to je sve. To je bilo oko pola dvanaest uveče. Zabava se završila oko četiri ujutro i svi smo se mirno razišli i otišli kućama. Hrvatska policija je četiri puta te večeri dolazila i rekla da je sve u redu. Na proslavi je bilo i nekoliko Hrvata i desetak Bošnjaka. Nismo puštali četničke pesme, bačene su tri petarde, ali ne ispred nečije kuće, nego ispred doma - priča Lapčević.
Policija je, kako kaže Lapčević, nedelju dana kasnije privela petoro Srba (šesti je bio na putu). Iz društvenog doma policija je uzela muzički uređaj sa CD-ovima i uverila se da na njima nema četničkih pesama.
Otkup stanova skoro nemoguć
- Ispitivanje je trajalo od sedam ujutru do pola tri. Nisu nam dali da jedemo, pijemo i pušimo. To je bilo dva dana uoči proslave 'Oluje', a mene su pitali gde sam ratovao i da li se sećam da sam nekog ubio. Rekao sam im da sam se ja vratio u Hrvatsku 1998. i tada dao izveštaj policiji u vezi sa ratnim periodom. Meštaninu Vladi Mrgi pripisali su da je pretio da će baciti bombu na hrvatsku porodicu u Podgorju, a onda je policija otišla u njegovu kuću da traži tu bombu, ali naravno nisu ništa našli - priča Lapčević.
Miodrag Linta, predsednik Koalicije izbegličkih udruženja Srba iz Hrvatske, kaže da je slučaj iz Gvozda samo ilustracija kroz kakav tretman prolaze Srbi povratnici.
- Hrvatska policija koristi svaki povod za saslušavanje Srba u vezi sa ratnim periodom, jer to je mehanizam zastrašivanja prognanika s ciljem da ih odvrate od povratka. Ovakvim diskriminatorskim postupanjem institucija šalje se poruka građanima srpske nacionalnosti da nisu poželjni u Hrvatskoj - kaže Linta.
On podseća da je jedan od uslova Hrvatskoj za zatvaranje poglavlja o ljudskim pravima u pregovorima sa EU bio i program stambenog zbrinjavanja raseljenih lica, ali tvrdi da se on sprovodi na direktnu štetu Srba, a u korist izbeglih Hrvata.
"Praktični" slučajevi diskriminacije
- Za vreme popisa Srbe su nagovarali da se upisiju kao grkokatolici umesto pravoslavci
- Posthumno je prekršten rođak patrijarha Pavla
- Bračnom paru Velimiru Stojanoviću i Mariji Đember, koji su iz Nemačke išli za Srbiju, na granici su oduzeli venčane burme vredne oko 3.300 evra, iako su imali račun, i primorali ih da ih ponovo otkupe za tri hiljade evra
- Vlasniku srpskog restorana u Zagrebu ne dozvoljavaju da uveze proizvode iz Srbije
- Slavica Ferenčak iz Siska, čiji je muž Zoran Trivanković ubijen u ratu, ne može da ostvari pravo na porodičnu invalidninu, jer od nje traže da se prvo odrekne muževljevog (srpskog) prezimena. I kada je to uradila, izgubila je spor sa državom i mora da plati sudske troškove od 10.000 evra.
- Krajem prošle godine hrvatska policija kaznila je bajkera Roberta Banovića i držala ga pet sati na tamošnjem autoputu zato što je za svoj motor imao prikačenu srpsku zastavu. Platio je 300 kuna
- Milanu Božiću iz Gvozda nije odobren zahtev za stambeno zbrinjavanje, jer je utvrđeno da je njegova supruga prodala suvlasnički deo nekretnine koji je njenoj porodici ostao od pokojnog oca