BEOGRAD 04. 08. 2011
PRESS
HOROR... KAKO OSUĐENI HRVATSKI GENERALI ANTE GOTOVINA I MLADEN MARKAČ VIDE „OLUJU"
Hrvatski generali Ante Gotovine i Mladen Markač u svojim žalbama na presude Haškog tribunala tvrde da etničkog čišćenja u vojnoj akciji „Oluja" nije bilo, odnosno da Srbi nisu pobegli iz Krajine zbog napada i pod granatama Hrvatske vojske, nego su to uradili zbog „siromaštva i jadnih životnih uslova"


ODGOVORNI ZA ETNIČKO ČIŠĆENJE... Mladen Markač i Ante Gotovina
I Gotovina i Markač tvrde da se u avgustu 1995. godine 200.000 Srba „evakuisalo" po naredbi krajinskog rukovodstva. Advokati Gotovine, između ostalog, tvrde da nije utvrđeno da je ijedna civilna žrtva usmrćena ili povređena zbog granatiranja HV-a (?!), ali je Markačeva odbrana u vređanju zdravog razuma otišla korak dalje. Markač, naime, tvrdi da je u „Oluji" izvedeno „etničko autočišćenje" i da se dogodio „spontani odlazak" ljudi. Najgrotesknija je njegova tvrdnja da su civili u jeku ratnih sukoba bežali „zbog želje Jugoslavije da popravi vlastitu etničku sliku uz pomoć izbeglih Srba iz Hrvatske".
"Niko nije stradao"
Gotovina je u Hagu osuđen na 24, a Markač na 18 godina zatvora zbog zločina nad Srbima u vojnoj akciji „Oluja". Gotovina je 15. aprila proglašen krivim za učešće u udruženom zločinačkom poduhvatu, smišljenom da protera srpsko stanovništvo iz Kninske Krajine. Njegov pravni tim je u ponedeljak podneo žalbu i zatražio da bude oslobođen i proglašen nevinim jer je Tribunal „pogrešio i činjenično i pravno" u zaključku da su napadi na srpske civile bili nezakoniti.
Vučić: Najteži zločin etničkog čišćenja
Zamenik predsednika SNS-a Aleksandar Vučić kazao je da ta stranka najoštrije osuđuje hrvatske političare koji veličaju „Oluju".
- To je najteži zločin etničkog čišćenja posle II svetskog rata. Nigde tako brzo i tako brutalno nisu proterane stotine hiljada ljudi. Hrvatska Srbima mora da obezbedi elementarna ljudska prava i oni moraju da budu jednaki sa Hrvatima. U tome očekujemo podršku EU - rekao je Vučić.
- Nijedan srpski civil nikad nije izjavio da je napustio Hrvatsku zbog nezakonitog granatiranja HV-a, ali je sudsko veće ipak zaključilo, i to pogrešno, da su desetine hiljade Srba prognane zbog neselektivnog granatiranja. (...) Ipak, sudije su zaključile da su Srbi pobegli iz Knina, Benkovca, Obrovca i Gračaca iz straha od granatiranja. To je pogrešan zaključak - navedeno je u žalbi u kojoj se navodi da su Srbi otišli „zbog naredbe za evakuaciju koju je izdalo njihovo vlastito vođstvo".
- To su potvrdili dva bitna zaštićena svedoka i tadašnji američki ambasador u Hrvatskoj Piter Galbrajt, ali su sudije ta svedočenja zanemarile - stoji u žalbi.
Advokati Gotovine negirali su postojanje „udruženog zločinačkog poduhvata" s ciljem progona Srba, što je učinila i Markačeva odbrana. Markačeva odbrana navodi da je za sud „glavni i jedini dokaz" postojanja zločinačkog poduhvata sastanak na Brionima koji se održao krajem jula 1995. godine, na kome je hrvatski predsednik Franjo Tuđman rekao da će Hrvatska Srbima „tobože garantovati građanska prava". Hrvatski general smatra da je sud pogrešio jer je dao previše značenja reči „tobože" - da nije, ne bi bilo ni presude (?!).
Sramne tvrdnje
Predsednik Koalicije udruženja izbeglica Miodrag Linta kaže da su sramne tvrdnje Gotovine i njegove odbrane.
- Kako ih nije sramota da tvrde da su Srbi tobože sami i masovno otišli iz svojih kuća?! Pa, ko normalan napušta svoj dom i ide u izbeglištvo?! Ako je 200.000 prognanih Srba iz Hrvatske i ako je 700 civila ubijeno tokom „Oluje", šta je to ako nije etničko čišćenje?! - navodi Linta.
Tadić: Rešiti sudbinu nestalih
Predsednik Boris Tadić izjavio je povodom godišnjice da je potrebno da se reše sudbina nestalih i problemi povratnika u Hrvatsku.
- Ti problemi su vraćanje stanarskih prava, obnova imovine, penzije, konvalidacija radnog staža, kao i problemi u procesu stambenog zbrinjavanja, nemogućnost otkupa stanova i problemi vezani za dobijanje državljanstva i ekonomsku održivost povratka - naveo je Tadić. On je dodao da građani Srbije 4. avgusta tuguju i odaju počast svim nevino stradalim u zločinima koji se ne smeju zaboraviti.
On ističe da naše rukovodstvo ima moralnu i ustavnu obavezu da insistira na utvrđivanju pune istine o progonu Srba iz Hrvatske „u cilju normalizacije odnosa dva naroda".
Advokat Toma Fila kaže da Gotovina nema nikakve šanse da mu ova priča pred Tribunalom prođe i da uskoro bude na slobodi.
- „Oluja" je za Hrvate legitimna vojna akcija HV-a kojom su oslobodili svoju teritoriju. Pa, godišnjica „Oluje" im je državni praznik. Ali postoje svedoci i snimci koji ukazuju da HV nije gađala samo vojne ciljeve, nego i civilne. A to što se Gotovina setio da se žali baš pred godišnjicu „Oluje" čista je provokacija za Srbe i poruka da ga je baš briga za našu tugu - ocenjuje Fila.
„Oluja" je bila završna operacija u ratu 1991-1995, tokom kojeg je ubijeno i nestalo ukupno blizu 7.000 i proterano 404.887 Srba, od čega 141.887 iz gradova van ratnih dejstava. Samo 57.000 prognanih vratilo se u Hrvatsku.
Нема коментара:
Постави коментар