среда, 20. април 2011.

Hrvatska: Strepnja zbog nove haške presude


Hrvatska: Strepnja zbog nove haške presude
Ishodom suđenja bivšim funkcionerima Herceg-Bosne bi moglo da se dokaže da je Hrvatska počinila agresiju i u Bosni. Skot: Teritorijalne ambicije udruženog zločinačkog poduhvata

 Stjepan Bošnjak u znak podrške generalima štrajkuje glađu
Stjepan Bošnjak u znak podrške generalima štrajkuje glađu

BANJALUKA - Zagreb je već, u iščkivanju junske presude bivšim funkcionerima Herceg-.Bosne, uznemiren u strahu od ishoda jednog od najsloženijih sudskih procesa kojima bi mogao dokazati da je Hrvatska počinila agresiju i u Bosni!
Ako haške sudije “odrežu” visoke zatvorske kazne i šestorici optuženih za ratni zločin i progon Bošnjaka iz Herceg Bosne, Hrvatska bi se suočila sa istinom koja bi mogla ozbiljno da ugrozi njen evropski put.
Hrvati bi u slučaju visokih zatvorskih kazni i za predmet “Herceg-Bosna” mogli da masovno bojkotuju najavljeni referendum o pristupanju NATO, procenjuju analitičari.

Hag je bivše funkcinere Herceg-Bosne - premijera Jadranka Prlića, ministra odbrane Brunu Stojića, komandante HVO Slobodana Praljka i Milivoja Petkovića, komandanta vojne policije HVO Valentina Ćorića i šefa komisije za razmenu zarobljenika Berislava Pušića optužio za “učešće u udruženom zločinačkom poduhvatu” proterivanja muslimansko-bošnjačkog stanovništva iz delova BiH na teritoriji samoproglašene Herceg-Bosne s ciljem pripajanja Hrvatskoj.
Tužilaštvo traži ukupno 240 godina zatvora. Kako prenose mediji u BiH, Prlić, Praljak i Petković trebalo bi da dobiju po 45 godina zatvora, Ćorić 35, a Pušić 25 godina.
Praljka, Prlića, Stojića, Petkovića, Ćorića i Pušića, među ostalim, terete za proterivanje i ubijanje Bošnjaka 1993.
Direktor Dokumentaciono-informativnog centra “Veritas” Savo Štrbac kaže za “Novosti” da je javnost u Hrvatskoj opravdano uznemirena.
- Svedočenja i materijalni dokazi nedvosmisleno pokazuju da je Hrvatska, baš kao i u Krajini, provela udruženi zločinački poduhvat sa elementima agresije i u Herceg-Bosni - kaže Štrbac.
Zbog presuda u predmetu “Oluja” i iščekivanja visokih kazni za nekadašnje funkcioenre Herceg-Bosne, Hrvatska je dovedena u poziciju da, posle decenija lažnog informisanja javnosti o ratu, od neupitne “žrtve” postane dokazani agresor!
- Hrvati plaču i protestuju širom Hrvatske, jer su im vlasti i mediji godinama plasirali lažnu sliku i rat predstavljali kao “herojsku obranu” od “Srba zločinaca”. Sad je jasno da je reč o klasičnoj indoktrinaciji - kazao je Štrbac.
Maratonski proces koji je počeo 26. aprila 2006. ispituje koliko je “šestorka”, zajedno s hrvatskim vrhom na čelu s predsednikom Franjom Tuđmanom, učestvovala u udruženom zločinačkom poduhvatu, te se tako sudi i svim učesnicima stvaranja Herceg-Bosne.
Tužilac Kenet Skot je u uvodnoj reči glavni deo krivice za zločine počinjene u etničkom čišćenju Herceg-Bosne 1993-94. direktno pripisao Franji Tuđmanu, njegovoj politici podele BiH i dosezanja granica Banovine Hrvatske iz 1939. “Šestorka” je optužena kao puki izvršilac politike vlasti u Zagrebu.
Teritorijalna ambicija udruženog zločinačkog poduhvata bila je Banovina Hrvatska, a njegovi sudionici, uz šestoricu optuženih, bili su Tuđman, pokojni ministar odbrane Gojko Šušak, general Janko Bobetko i Mate Boban, osuđeni za ratne zločine Dario Kordić, Tihomir Blaškić, Mladen Naletilić Tuta i drugi”, rekao je tada Skot. Optužena šestorka se predala Haškom tribunalu još 2004.

PRALJAK UVEREN DA JE NEVINKOMANDANT HVO Slobodan Praljak, poznat kao čovek koji je srušio stari most u Mostaru, veruje “da nije kriv i da mu je savest čista”. “HVO je obranio Hrvatsku i osujetio agresiju Armije BiH”, govorio je Praljak. Njegove završne reči na suđenju hrvatski mediji su ocenili “istorijskim i herojskim”.




Нема коментара:

Постави коментар

Архива чланака

Основни подаци о мени

Моја слика
IVOŠEVCI, REPUBLIKA HRVATSKA
Ивошевци су насељено мјесто код Кистања, у Далмацији, Републици Хрватској. Припадају општини Кистање у Шибенско-книнској жупанији. Ивошевци су смјештени на десној обали Крке, у области званој Буковица. Према попису из 1991, Ивошевци су имали 977 становника, од тога 956 Срба, 1 Хрвата, 3 Југословена и 17 осталих. У Ивошевцима се налази православна црква Св. Јована Крститеља из 1937. године. Ту су и остаци старог римског логора Бурнум. Презимена Булегић — Православци Бунчић — Православци Вујасиновић — Православци, славе Св. Стефана Грчић — Православци Дражета — Православци Корлат — Православци Королија — Православци Кутлача — Православци Манојловић — Православци Масникоса — Православци Медић — Православци Милиновић — Православци Николић — Православци Петројевић — Православци Рашић — Православци Рељић — Православци Ступар — Православци Тишма — Православци Траживук — Православци Угрчић — Православци Држава Хрватска Жупанија Шибенско-книнска жупанија Општина Кистање Географски подаци Географске координате 44° 01′ 05" СГШ 15° 58′ 19" ИГД Временска зона централноевропска: UTC+1