среда, 20. април 2011.

Šibenčani javno pišu uskršnje čestitke Gotovini i Norcu

16.04.2011. | 11:37

Šibenčani javno pišu uskršnje čestitke Gotovini i Norcu

Foto: Nikša Stipaničev / CROPIX
Šibensko-kninska podružnica udruge Prvi hrvatski redarstvenikdanas  je u Šibeniku organizirala javno pisanje uskrsnih čestitki generalima Anti Gotovini i Mirku Norcu.


Akcija je provedena uz poruku "Pod beskrajem neba oni nisu sami, pokažimo im da smo s njima!".



-Na ovaj način našim generalima-uznicima, junacima Domovinskog rata, pokazujemo da nismo zaboravili ni njih, niti njihov doprinos obrani domovine i pobjedi nad velikosrpskim agresorom - smatra predsjednik županijske Podružnice Prvog hrvatskog redarstvenika, Tomislav Čolak.



уторак, 19. апр 2011, 09:14 -> 17:47RTS

Галбрајт: Туђман допустио злочин

Бивши амерички амбасадор у Хрватској Питер Галбрајт изјавио је да је тадашњи хрватски председник Фрањо Туђман допустио да се 1995. године догоди злочин у "Олуји".
Бивши хрватски председник Фрањо Туђман допустио је да се догоди злочин у "Олуји" 1995. године, оценио је некадашњи амерички амбасадор у Хрватској Питер Галбрајт, али и поновио своју тезу да у "Олуји" није почињено етничко чишћење.
Galbrajt.jpg
Галбрајт као сведок пред Хашким трибуналом
Фоли: САД уз Хрватску
Амерички амбасадор у Хрватској Џејмс Фоли изјавио је да хашка пресуда Анти Готовини и Младену Маркачу "није осуда рата, ни осуда Хрватске".
Како преноси ХРТ, Фоли је на отварању конференције о тржишном такмичењу, у организацији Америчке привредне коморе у Хрватској, изјавио да "потпуно разуме дубоку емоционалну реакцију хрватског народа на пресуду у Хагу".
"Морате знати да су Сједињене Америчке Државе уз вас", рекао је Фоли, истичући да пресуда није осуда рата, нити осуда Хрватске.
Америчка амбасада у Загребу издала је 15. априла саопштење поводом хашких пресуда Готовини и Маркачу, у коме се наводи да одлуке Хашког трибунала не представљају "генералне историјске оцене праведности или неправедности ратова у бившој Југославији".
"По мом мишљењу овде није била реч о етничком чишћењу, јер у таквим случајевима војска протерује становништво са неке територије", рекао је Галбрајт у разговору заДневник 3 Хрватске радио-телевизије, пренела је агенција Хина.
"У овом је случају то становништво побегло, можда су зато имали оправдани разлог, али свакако су територију напустили пре доласка хрватских војних снага", рекао је Галбрајт, одговарајући на питање да ли стоји констатација Хашког суда да је у "Олуји" почињено етничко чишћење.
Галбрајт је оценио да је пресуда у Хагу имала мало другачије значање и да су се ослањали на састанке, особито на онај одржан на Брионима, да би утврдили да је била намера истерати српско становништво.
"Сматрам да Туђман то није учинио, али видевши што се догодило, да су људи отишли, допустио је да се догоди злочин", рекао је Галбрајт.
"Спаљиване су куће и убијани су они који су остали да се други не би вратили", рекао је Галбрајт.
Одговарјући на питање како то да Хаг сад квалификује "Олују" као удружени злочиначки подухват, иако је америчка администрација дала сигнал за ту операцију, бивши амбасадор је рекао да је он 1. августа 1995. пренео поруку Владе САД Туђману да разумеју зашто Хрватска покреће војне операције, да би спасила Бихаћ.
"Рекли смо да се под тим околностима не противимо вашим војним операцијама. Но, јасно сам притом упозорио Туђмана да мора заштитити српске цивиле, а он се на та упозорења оглушио", рекао је Галбрајт.
Према његовим речима, САД није одобрио операцију, чији је циљ био протеривање Срба.





RTV Vojvodina | 18.april.2011 | 11:23
"Kosorova ponižava žrtve i vređa Srbe"

BANJALUKA - Izjednačavanje Jasenovca sa Vukovarom ili Srebrenicom, kako je to uradila hrvatska premijerka Jadranka Kosor, jeste ponižavanje žrtava i opasna uvreda Srba i to je jadan pokušaj HDZ-a i zvaničnog Zagreba da obesmisle presudu Haškog suda da je "Oluja" zločinački poduhvat, smatraju srpski zvaničnici. Šef Koordinacionog tima za istraživanje ratnih zločina RS Staša Košarac upozorio je da je to "opasna izjava zbog koje bismo mogli imati grdne probleme u budućnosti". "Političari iz regiona moraju da daju izjave u prilog politike pomirenja. U taj kontekst zasigurno ne spadaju riječi Kosorove", rekao je Košarac za "Pres".
On je dodao da je poređenje koje je Kosorova načinila proizvod političke situacije u kojoj se hrvatska premijerka našla posle haške presude hrvatskim generalima, dodajući da je žalosno što se iz dnevno-političkih potreba meri ono što nikako se ne može stavljati u istu ravan.
Predsednik Odbora za obeležavanje stradanja Srba u Jasenovcu Vladimir Lukić smatra da je sramotna izjava Kosorove rezultat težnji zvaničnog Zagreba da se po svaku cenu umanji intenzitet i obim zločina ustaškog pokreta tokom Drugog svetskog rata.
"Krajnje je nemoralno da se Jasenovac, ali i druge jame i bezdani širom Hrvatske porede sa zločinima iz proteklog rata. Tim potezom Kosorova je samo nastavila kontinuitet politike hrvatskih vlasti, koje već godinama nastoje da izjednače žrtvu i zločinca", rekao je Lukić.
Poslanik SDS-a u Narodnoj supštini Republike Srpske Nenad Stevandić rekao je da je Jasenovac "direktan proizvod" hrvatskog državnog projekta, a da je "licemerna izjava Kosorove rezultat političke nužde u kojoj se ona našla ovih dana".
Kosorova je na komemoraciji žrtvama jasenovačkog logora i obeležavanju godišnjice proboja logoraša poručila da su "mislili da se ovakvo zlo više ne može ponoviti, ali da su se dogodili Vukovar, Srebrenica...". Ona je navela i da je Pavelićev režim bio zlo i da su ljudi ubijani samo zato jer su bili drugačiji.
















Monday, 18 April 2011
 СЕЋАЊЕ НА ЖРТВЕ ЈАСЕНОВЦА
Број жртава је познат!
На стратишту Јасеновачког система Хрватских концентрационих логора за истребљење Срба, Јевреја и Рома одржана је комеморација на којој су говорили председник државе Хрватске Иво Јосиповић и председница владе Јадранка Косор. Они су у својим говорима навели низ неистина и лажних тумачења са политичким циљем да умање злочине и да садашњу власт у Хрватској прикажу као добронамерну и спремну да некаквим "признањима" смире јавност и покажу да су спремни да изјаве да је "злочина било". Истовремено траже да се ти злочини забораве и препусте "историји". Противе се свакој "ревизији" историје.
Међутим, историја је неумољива. Чињенице постоје и остају. Међународна комисија за истину о Јасеновцу је 2008. године саопштила да је у Јасеновачком систему Хрватских логора за истребљење Срба, Јевреја и Рома изгубило животе преко 700 000 Срба, 23 000 Јевреја и 80 000 Рома. Јадранка Косур сада тврди да се незна број жртава. Иво Јосиповићговори  да је већина Хрвата била против Павелића и усташке политике. То није тачно. Већина Хрвата је била за Павелићеву геноцидну политику. У убијању и истребљењу Срба, Јевреја и Рома учествовала је већина грађана Хрватске, сељаци, радници, интелектуалци, домобрани, крижари, усташе, часне сестре, католички свештеници и сви други. Предвођени су, нажалост,католичким клером који су предводили сарајевски надбискуп Шарић и загребачки "надбискуп геноцида" злочинац Алојзије Степинац. За те злочине нико никада није одговарао.
Међународна комисија за истину о Јасеновцу ће 23. маја ове године издати званично саопштење о броју убијене деце у Јасеновачким логорима. Утврђено је да је после страховитог мучења убијено преко 110 000 мале деце. Нека су била жива спаљена, неку су отровале часне сестре, већини су разбијене лобање маљевима, нека деца су нерођена вађена из утроба мајки, продавано је и дечије месо као "српско месо - један динар килограм". У недоглед би се могли набрајати сви злочини које су починили Хрвати.
СЛАЖЕМО СЕ СА ГОСПОДИНОМ ЈОСИПОВИЋЕМ ДА ЗА ЗЛОЧИНЕ У ЈАСЕНОВЦУ НЕМА ОПРАВДАЊА, АЛИ ГРЕХЕ ТРЕБА ИСПОВЕДИТИ, ТРЕБА СЕ ПОКАЈАТИ, ПА ОНДА ТРАЖИТИ ОПРОШТАЈ. ХРВАТСКА НИКАДА НИЈЕ ПРИЗНАЛА СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ И ОБЕШТЕТИЛА ЖРТВЕ И ЊИХОВЕ ПОТОМКЕ.
Хрватска председница владе је мислила да се зло које се догодило у Јасеновцу не може поновити, али је очигледно да су се геноцид и злочини против човечности поновили током  хрватских акција попут "Олује", Бљеска" и низа других. И најновији догађаји и мржња према Србима, Јеврејима, Ромима, Италијанима и другим не Хрватима и даље букти у Хрватској. Католички бискупи и свештеници, политичари, медији, пропагандна машина и опште јавно мнење и даље врше утицај на нове генерације Хрвата да мрзе све оне који нису Хрвати и католици. Недавни попис становништва у Хрватској показао је да се приморавају православни Срби да се одрекну своје вере и попису као "грко-католици" или унијати.
Пета Међународна конференција о Јасеновцу биће одржана 24. и 25. маја ове године. Научници из целог света ће у својим рефератима приказати праву слику геноцида који су извршили Хрвати против Срба, Јевреја и Рома и каква је била улога католичке цркве у тим неделима. Прикупљено је 1171 име католичких свештеника који су у Хрватској, Босни, Херцеговини, Славонији и Срему лично убијали, силовали, пљачкали и насилно покрштавали Србе, Јевреје и Роме, или пак наводили Хрвате и муслимане да врше злочине.
Без обзира на све слаткоречиве изјаве Јосиповића и Косоваре чињеница је да су сада у Јасеновцу избрисани трагови масовних гробница и страдања Рома, Јевреја и Срба, и да се број страдалих и даље умањује. Католичка црква никада није признала злочине својих часних сестара и свештеника, а садашњи папа се спрема да на позив Хрватске владе дође  4. и 5.јyна у Загреб и да се помоли на гробу "надбискупа геноцида" злочинца Алојзија Степинца. Ни један од предходника садашњег папе није се никада помолио за опроштај грехова и покој душа невино страдалих у Јасеновачким логорима. Католичка црква је организовала бекство кољача из Хрватске у земље САД и Јужне Америке после II светског рата.
Проф. Др. Србољуб Живановић, Председник Међународне комисије за истину о Јасеновцу
Лондон, Велика Британија
Напомена: Постављање фотографије у текст наше - прим. "Борба за веру"

Нема коментара:

Постави коментар

Архива чланака

Основни подаци о мени

Моја слика
IVOŠEVCI, REPUBLIKA HRVATSKA
Ивошевци су насељено мјесто код Кистања, у Далмацији, Републици Хрватској. Припадају општини Кистање у Шибенско-книнској жупанији. Ивошевци су смјештени на десној обали Крке, у области званој Буковица. Према попису из 1991, Ивошевци су имали 977 становника, од тога 956 Срба, 1 Хрвата, 3 Југословена и 17 осталих. У Ивошевцима се налази православна црква Св. Јована Крститеља из 1937. године. Ту су и остаци старог римског логора Бурнум. Презимена Булегић — Православци Бунчић — Православци Вујасиновић — Православци, славе Св. Стефана Грчић — Православци Дражета — Православци Корлат — Православци Королија — Православци Кутлача — Православци Манојловић — Православци Масникоса — Православци Медић — Православци Милиновић — Православци Николић — Православци Петројевић — Православци Рашић — Православци Рељић — Православци Ступар — Православци Тишма — Православци Траживук — Православци Угрчић — Православци Држава Хрватска Жупанија Шибенско-книнска жупанија Општина Кистање Географски подаци Географске координате 44° 01′ 05" СГШ 15° 58′ 19" ИГД Временска зона централноевропска: UTC+1